Ogórki kiszone w wodzie solankowej, ryby wędzone wg przedwojennych przepisów i miód, którego historia jest starsza niż polska państwowość – zachodniopomorskie tradycje kulinarne to wyjątkowe połączenie smaków znanych przez dawnych Słowian, niemieckich rybaków i dawnych bartników. Można się nimi delektować podczas wypoczynku na Pomorzu Zachodnim, a także w trakcie wakacyjnych jarmarków i festiwali, których atmosfera przenosi w świat najpiękniejszych tradycji, związanych z niezwykłą historią regionu.
Ziemie Pomorza Zachodniego pełne są pięknych wrzosowisk, alei lipowych, rozległych upraw rzepaku i gryki. To dzięki sprzyjającym warunkom przyrodniczym powstają tu przepyszne naturalne miody, m.in. drahimski, przelewickie, wałeckie, Puszczy Barlineckiej. Wielość ich odmian – od krystalicznych jasnobursztynowych po brunatne miody spadziowe sprawia, że każdy amator słodkiego przysmaku odnajdzie coś wyjątkowego dla swojego podniebienia. W tym roku wyjątkowych smaków Pomorza będzie można spróbować w Szczecinie podczas Jarmarku Jakubowego (23-26.07.2015). Po raz szósty w okolicach Bazyliki Archikatedralnej odbędzie się wielka uczta, która zgodnie z tradycjami sięgającymi najdawniejszych czasów
chrześcijaństwa łączy odpusty, kupiectwo i rozrywkę.
– Jak co roku przyjedzie wielu wystawców, którzy będą sprzedawać produkty tradycyjne i regionalne: wędliny, miody, sery, przetwory i inne. Nie zabraknie produktów z Litwy, Gruzji, Bałkanów, a także pokazu ulicznego jedzenia gourmet – mówi Bożena Kordykiewicz, koordynator Jarmarku.
Obiad na Pomorzu Zachodnim
Kiedy Pojezierze Drawskie zamieszkiwali jeszcze przedwojenni niemieccy mieszkańcy, przekazywali oni polskim rybakom tajemnice przyrządzania sielawy. Ryba o delikatnym, soczystym mięsie, wędzona w całości zgodnie z tradycyjną recepturą jest przyrządzana na Pojezierzu Drawskim od ponad 70 lat. Przysmaku tego z pewnością będzie można skosztować podczas tegorocznego Święta Wody i Ryby (1.08.2015), które odbędzie się w Czaplinku. To prawdziwy raj dla amatorów ryb – lokalni eksperci będą mierzyli się w konkursie kulinarnym. W tym czasie na jeziorze będą rywalizowali ze sobą również wędkarze oraz żeglarze.
Dodatki do obiadu
Odwiedzający Pomorze Zachodnie smakosze, koniecznie powinni skosztować ogórka kołobrzeskiego. Na czym polega jego wyjątkowość? – Tajnikiem sukcesu jest wykorzystanie naturalnej solanki z kołobrzeskiego źródła solankowego, która uzupełnia całość niepowtarzalnego smaku – objaśnia Elżbieta Kuczma, producentka tego produktu regionalnego. Będzie go można skosztować w trakcie wspomnianego Jarmarku Jakubowego.
Ciekawym wydarzeniem związanym z produktem uzupełniającym smaczny, tradycyjny obiad jest Trzebiatowskie Święto Kaszy (1.08.2015). Coroczne świętowanie oparte zostało na legendzie, która głosi, że miska z kaszą, która spadła z Baszty Obronnej, uratowała Trzebiatów przed najazdem Gryficzan. Korowód ze słoniem, spektakl Biała Dama i oczywiście jarmark pełen regionalnych smaków to powody, dla których warto odwiedzić Trzebiatów tego dnia.
Wieczorny trójniak
Wieczorami Słowianie spotykali się przy relaksującym miodzie pitnym. Napój spożywany był już w księstwie Polan przed Chrztem Polski. Trójniak z Pomorza Zachodniego wyróżnia ciemno-bursztynowy kolor oraz słodki smak, a także wyjątkowy aromat charakterystyczny dla miodu gryczanego. W świat jego tradycji przenosimy się podczas Festiwalu Słowian i Wikingów. Na wyspę Wolin w dniach 31 lipca – 2 sierpnia przybędzie 2000 uczestników z 27 krajów. W skansenie ożyje świat wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Potrawy wykonywane metodą drzewną oraz miody pitne będzie można spożywać wśród Wikingów, Słowian, Bałtów, Madziarów i Rusinów, którzy zamieszkają na 3 dni w replikach namiotów naszych przodków. Widowiskowe bitwy, okręty z dziobami w kształcie smoczych łbów i magia wieków średnich co roku przyciągają tysiące turystów, którzy choć na kilka dni pragną zapomnieć o XXI wieku.
Smaki tradycji
Lista smaków Pomorza Zachodniego wciąż się poszerza. Wiele produktów tradycyjnych regionu zdobyło już liczne nagrody podczas konkursów dziedzictwa kulinarnego, a co ważniejsze uzyskało uznanie konsumentów z kraju i zagranicy.
– Cieszę się, że regionalne kulinaria rosną w siłę. Już dziś możemy pochwalić się 33 produktami i potrawami na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Smaki te odzwierciedlają specyfikę Pomorza Zachodniego – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i zachęca do kulinarnych podróży po województwie. Niemalże w każdy wakacyjny weekend organizowane są jarmarki i festiwale, ale nawet jeśli odwiedzisz Pomorze Zachodnie w momencie, kiedy nie odbywa się żaden festyn – miejscowa ludność wskaże Ci, gdzie można spróbować tradycyjnych przysmaków. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby poznać najpiękniejsze tradycje Pomorza Zachodniego.
Zapoznaj się z Kalendarzem Imprez na: www.imprezy.wzp.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.