Strona główna | Urząd | Marszałek | Zarząd | Sejmik | wzp.pl | twitter facebook pinterest fallowgram | Kontakt |

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  • Informacja turystyczna
  • Usługi turystyczne
  • Baza noclegowa
  • Organizacje turystyczne
    • Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna
    • Bałtycka Organizacja Turystyczna Darłowo
    • Gminna Organizacja Turystyczna w Sianowie
    • Goleniowska Organizacja Turystyczna
    • Lokalna Organizacja Turystyczna Czaplinek
    • Lokalna Organizacja Turystyczna w Barlinku
    • Mieleńska Lokalna Organizacja Turystyczna
    • Rewalska Organizacja Turystyczna
    • Świnoujska Organizacja Turystyczna
  • Targi turystyczne
    • Targi krajowe
    • Targi zagraniczne

Tradycyjne smaki Pomorza Zachodniego

Ogórki kiszone w wodzie solankowej, ryby wędzone wg przedwojennych przepisów i miód, którego historia jest starsza niż polska państwowość – zachodniopomorskie tradycje kulinarne to wyjątkowe połączenie smaków znanych przez dawnych Słowian, niemieckich rybaków i dawnych bartników. Można się nimi delektować podczas wypoczynku na Pomorzu Zachodnim, a także w trakcie wakacyjnych jarmarków i festiwali, których atmosfera przenosi w świat najpiękniejszych tradycji, związanych z niezwykłą historią regionu.

Festiwal Słowian i Wikingów Miód na zdrowy poranek

Ziemie Pomorza Zachodniego pełne są pięknych wrzosowisk, alei lipowych, rozległych upraw rzepaku i gryki. To dzięki sprzyjającym warunkom przyrodniczym powstają tu przepyszne naturalne miody, m.in. drahimski, przelewickie, wałeckie, Puszczy Barlineckiej. Wielość ich odmian – od krystalicznych jasnobursztynowych po brunatne miody spadziowe sprawia, że każdy amator słodkiego przysmaku odnajdzie coś wyjątkowego dla swojego podniebienia. W tym roku wyjątkowych smaków Pomorza będzie można spróbować w Szczecinie podczas Jarmarku Jakubowego (23-26.07.2015). Po raz szósty w okolicach Bazyliki Archikatedralnej odbędzie się wielka uczta, która zgodnie z tradycjami sięgającymi najdawniejszych czasów Miód drahimski chrześcijaństwa łączy odpusty, kupiectwo i rozrywkę.

– Jak co roku przyjedzie wielu wystawców, którzy będą sprzedawać produkty tradycyjne i regionalne: wędliny, miody, sery, przetwory i inne. Nie zabraknie produktów z Litwy, Gruzji, Bałkanów, a także pokazu ulicznego jedzenia gourmet – mówi Bożena Kordykiewicz, koordynator Jarmarku.

 

Obiad na Pomorzu Zachodnim

Jadło średniowieczne Kiedy Pojezierze Drawskie zamieszkiwali jeszcze przedwojenni niemieccy mieszkańcy, przekazywali oni polskim rybakom tajemnice przyrządzania sielawy. Ryba o delikatnym, soczystym mięsie, wędzona w całości zgodnie z tradycyjną recepturą jest przyrządzana na Pojezierzu Drawskim od ponad 70 lat. Przysmaku tego z pewnością będzie można skosztować podczas tegorocznego Święta Wody i Ryby (1.08.2015), które odbędzie się w Czaplinku. To prawdziwy raj dla amatorów ryb – lokalni eksperci będą mierzyli się w konkursie kulinarnym. W tym czasie na jeziorze będą rywalizowali ze sobą również wędkarze oraz żeglarze.

Dodatki do obiadu

  Ogórki jeziorne Odwiedzający Pomorze Zachodnie smakosze, koniecznie powinni skosztować ogórka kołobrzeskiego. Na czym polega jego wyjątkowość? – Tajnikiem sukcesu  jest wykorzystanie naturalnej solanki z kołobrzeskiego źródła solankowego, która uzupełnia całość niepowtarzalnego smaku – objaśnia Elżbieta Kuczma, producentka tego produktu regionalnego. Będzie go można skosztować w trakcie wspomnianego Jarmarku Jakubowego. Trzebiatowskie Święto Kaszy

Ciekawym wydarzeniem związanym z produktem uzupełniającym smaczny, tradycyjny obiad jest Trzebiatowskie Święto Kaszy (1.08.2015). Coroczne świętowanie oparte zostało na legendzie, która głosi, że miska z kaszą, która spadła z Baszty Obronnej, uratowała Trzebiatów przed najazdem Gryficzan. Korowód ze słoniem, spektakl Biała Dama i oczywiście jarmark pełen regionalnych smaków to powody, dla których warto odwiedzić Trzebiatów tego dnia.

Wieczorny trójniak

Festiwal Słowian i Wikingów Wieczorami Słowianie spotykali się przy relaksującym miodzie pitnym. Napój spożywany był już w księstwie Polan przed Chrztem Polski. Trójniak z Pomorza Zachodniego wyróżnia ciemno-bursztynowy kolor oraz słodki smak, a także wyjątkowy aromat charakterystyczny dla miodu gryczanego. W świat jego tradycji przenosimy się podczas Festiwalu Słowian i Wikingów. Na wyspę Wolin w dniach 31 lipca – 2 sierpnia przybędzie 2000 uczestników z 27 krajów. W skansenie ożyje świat wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Potrawy wykonywane metodą drzewną oraz miody pitne będzie można spożywać wśród Wikingów, Słowian, Bałtów, Madziarów i Rusinów, którzy zamieszkają na 3 dni w replikach namiotów naszych przodków. Widowiskowe bitwy, okręty z dziobami w kształcie smoczych łbów i magia wieków średnich co roku przyciągają tysiące turystów, którzy choć na kilka dni pragną zapomnieć o XXI wieku.

 Smaki tradycji

Konfitura Lista smaków Pomorza Zachodniego wciąż się poszerza. Wiele produktów tradycyjnych regionu zdobyło już liczne nagrody podczas konkursów dziedzictwa kulinarnego, a co ważniejsze uzyskało uznanie konsumentów z kraju i zagranicy.

– Cieszę się, że regionalne kulinaria rosną w siłę. Już dziś możemy pochwalić się 33 produktami i potrawami na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Smaki te odzwierciedlają specyfikę Pomorza Zachodniego – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i zachęca do kulinarnych podróży po województwie. Niemalże w każdy wakacyjny weekend organizowane są jarmarki i festiwale, ale nawet jeśli odwiedzisz Pomorze Zachodnie w momencie, kiedy nie odbywa się żaden festyn – miejscowa ludność wskaże Ci, gdzie można spróbować tradycyjnych przysmaków. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby poznać najpiękniejsze tradycje Pomorza Zachodniego.

Zapoznaj się z Kalendarzem Imprez na: www.imprezy.wzp.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

[ Przejdź do pokazu slajdów ]
Trzebiatowskie Święto Kaszy
Ryby wędzone
Reportaż z wiosennych dni nad Morzem Bałtyckim
Ogórki jeziorne
Ogórek kołobrzeski
Miód drahimski
Logo projektów UE
Konfitura
Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym
Jarmark Jakubowy
12►

menu1

  • Kalendarz Imprez

Filmowe wędrówki

  • Filmowe wędrówki po regionie

menu4

  • Galeria zdjęć

menu2

  • PomorzeZachodnie.travel

menu_pliki

  • Pliki do pobrania

pogoda

Pogoda nad morzem pogoda.net

Gallery

Uzdrowisko Połczyn Zdrój fot. Robert Stachnik Turystyka kajakowa na Unieści fot. RCIT Koszalin Darłówko fot. Gmina Darłowo Wały Chrobrego w Szczecinie fot. Robert Stachnik Uzdrowisko Kamień Pomorski Zakład Przyrodoleczniczy fot. Robert Stachnik Rajdy rowerowe w zachodniopomorskim fot. Robert Stachnik Drawieński Park Narodowy fot. Czasnojć Szczecin fot. Robert Stachnik Muzeum Multimedialne na 15 południku im. Władysława Jagiełły w Trzęsaczu

Pomorze Zachodnie wspiera sport

powiaty województwa

Powiaty województwa
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.