Strona główna | Urząd | Marszałek | Zarząd | Sejmik | wzp.pl | twitter facebook pinterest fallowgram | Kontakt |

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  • Informacja turystyczna
  • Usługi turystyczne
  • Baza noclegowa
  • Organizacje turystyczne
    • Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna
    • Bałtycka Organizacja Turystyczna Darłowo
    • Gminna Organizacja Turystyczna w Sianowie
    • Goleniowska Organizacja Turystyczna
    • Lokalna Organizacja Turystyczna Czaplinek
    • Lokalna Organizacja Turystyczna w Barlinku
    • Mieleńska Lokalna Organizacja Turystyczna
    • Rewalska Organizacja Turystyczna
    • Świnoujska Organizacja Turystyczna
  • Targi turystyczne
    • Targi krajowe
    • Targi zagraniczne

Na tropie tajemnic Pomorza Zachodniego

Miasta widma, miejsca przeobrażone, pojawiające się i znikające z mapy – Pomorze Zachodnie skrywa w otoczeniu pięknej przyrody wiele tajemnic. To one co roku przyciągają pasjonatów historii i poszukiwaczy niezwykłych opowieści.

Forty w Świnoujściu


Borne Sulinowo – miasto przeobrażeń

W Bornem Sulinowie, dawniej – Groß Born odkrywać możemy tajemnice oficerów III Rzeszy, odwiedzin Adolfa Hitlera oraz przechowywania broni nuklearnej. Gdy miasteczko zostało przejęte przez Armię Czerwoną całkowicie zniknęło z mapy. Przez blisko 50 lat było tajną bazą wojsk radzieckich. Dopiero po 1992 roku, po opuszczeniu miasta przez ostatnich radzieckich żołnierzy, spod bram wjazdowych do miasta zniknęły wartownie i biura przepustek a Borne Sulinowo na nowo narodziło się na mapie Polski. Otrzymało prawa miejskie i rozpoczęto jego zasiedlanie.

Miejskie szlaki turystyczne wiodą przez kolejne przemiany tego miejsca – od niemieckiego miasteczka wojskowego ze Szkołą Artylerii Wehrmachtu, przez radziecką bazę po dzisiejsze miasto polskie, które powróciło do życia.

Borne Sulinowo Dwa razy w roku – latem i zimą – odbywają się tu zloty pojazdów militarnych, gdzie można zetknąć się z cudami wojskowej techniki. Klimatyczne również są restauracje rosyjskie i ukraińskie oraz stylizowane na czasy PRL.

W pobliżu znajduje się Kłomino nazywane miastem widmem. Dawny obóz jeniecki przekształcony w samowystarczalne, zamknięte miasteczko, które po wojnie zostało opuszczone, w tej chwili robi wrażenie świata po Apokalipsie. Poniszczone budynki, przerażają swoją pustką i ciszą, dlatego często odwiedzają je poszukiwacze mocnych wrażeń.

Podziemne tajemnice – ukryte miasta

Borne Sulinowo to nie jedyne miejsce, które zostało odtajnione wiele lat po wojnie. Szczecin znany z gwiaździstego układu ulic oraz ogromu zieleni kryje swoje odbicie w podziemiach. Niemalże pod całą powierzchnią miasta znajdują się tunele i schrony. W czasie drugiej wojny światowej istniało tu blisko 800 bunkrów publicznych. Wśród mieszkańców Szczecina krążą opowieści o podziemnym mieście. Mówi się o korytarzu łączącym dwa brzegi Odry, a nawet o istnieniu podziemnej magistrali kolejowej wiodącej do Berlina…

  Podziemne trasy turystyczne Szczecin

Dopiero w XXI wieku otwarte zostały dla zwiedzających Podziemne Trasy Szczecina. Podróży do czasów II Wojny Światowej i Zimnej Wojny towarzyszą materiały dźwiękowe i wideo. 18 metrów pod ziemią można przenieść się w czasy alianckich bombardowań Szczecina i odkryć legendę niekończących się tuneli podziemnego miasta. Emocje potęguje fakt, że to tylko niewielka część odkrytych schronów, wiele z nich jest wciąż otoczonych tajemnicą.

Kolejne ujawnione na Pomorzu Zachodnim Podziemne Miasto, niegdyś pilnie strzeżony obiekt militarny, znajduje się na wyspie Wolin. Na jego terenie można obejrzeć kilka ogromnych bunkrów połączonych korytarzami. Zwiedzający poznają tu historię zimnej wojny pod okiem polskiego żołnierza, który oprowadza po całym kompleksie. Historia tego miejsca sięga lat 30-tych XX wieku, kiedy to niemieckie dowództwo postanowiło wybudować tu baterię artylerii nabrzeżnej, aby bronić morską bazę Kriegsmarine.

Nadmorskie fortyfikacje

Odwiedzając wolińskie schrony warto wyruszyć do pobliskich nadmorskich kurortów. W Świnoujściu, znanym z najpiękniejszej w Polsce plaży nadbałtyckiej, znajdziemy ślady historii – Fort Anioła, który swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do rzymskiego Zamku oraz Fort Gerharda uznany przez National Geografic za jeden z siedmiu „nowych cudów Polski”.

Zwiedzanie Fortu Gerharda – XIX – wiecznej siedziby ostatniego pruskiego komendanta w Europie ma formę przeszkolenia wojskowego. W trakcie marszu prowadzonego przez pruskiego żołdaka turyści poznają historię miejsca i stają się rezerwistami regimentu. Strzelanie z działa i chodzenie po polu minowym to jedne z wielu atrakcji żywego muzeum, w których można wziąć udział przyjmując rolę rekruta. W Forcie Anioła natomiast można uczestniczyć w spotkaniach kulturalnych, wypić wino lub miód pitny przy kominku oraz obejrzeć walki rycerskie. Forty w Świnoujściu fot. Radosław Piwowarczyk

Poszukiwacze militarnych śladów na Pomorzu Zachodnim natrafią na bunkry, w których do dziś można znaleźć niemieckie napisy, czy zobaczyć koleiny, po których przetaczano działa. Nie są to oficjalne miejsca do zwiedzania. O niektórych z nich wiedzą tylko mieszkańcy tych terenów, dlatego poszukiwanie bunkrów będzie nie małą atrakcją dla odkrywców tajemnic.

Tajemnice przyrody

Militarny charakter Pomorza Zachodniego i jego burzliwą historię łagodzi piękno okolicznej przyrody. Na terenie rezerwatu „Diabelskie Pustacie” położonego na obszarze byłego poligonu „ Borne – Sulinowo” znajdują się rozległe wrzosowiska, które nie tylko są ozdobą regionu, ale również posiadają właściwości lecznicze. Najlepiej do nich dotrzeć szlakiem pieszo-rowerowym „Wrzosy”, który ma 35 kilometrów i zaczyna się przy siedzibie nadleśnictwa w Bornem Sulinowie.

Kiedy już nasycimy się tajemnicami architektury militarnej i pięknem zachodniopomorskiej roślinności warto odpocząć w towarzystwie… żubrów, które można podziwiać w „Dzikiej Zagrodzie” w Jabłonowie.  Jest to jedyne miejsce w Europie, w którym nakarmimy żubra! Przewodnik, umożliwiając kontakt ze zwierzętami opowiada o ich biologii, ochronie i życiu w ośrodku. Pod koniec bieżącego roku w zagrodzie zamieszkają również rysie. Dzika Zagroda w Jabłonowie

Pomorze Zachodnie to nie tylko błogi wypoczynek na pięknych plażach polskiego wybrzeża, ale również miejsce, które zaspokoi głód przygód najbardziej wymagających odkrywców tajemnic.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

[ Przejdź do pokazu slajdów ]
Spływ kajakowy
Podziemne trasy turystyczne Szczecin
Podziemne trasy turystyczne Szczecin
Kłomino
Kołobrzeg Muzeum Oręża Polskiego
Imprezy militarne Pomorza Zachodniego
Fortyfikacje Pomorza Zachodniego
Forty w Świnoujściu fot. Radosław Piwowarczyk
Forty w Świnoujściu fot. Radosław Piwowarczyk
Forty w Świnoujściu
12►

menu1

  • Kalendarz Imprez

Filmowe wędrówki

  • Filmowe wędrówki po regionie

menu4

  • Galeria zdjęć

menu2

  • PomorzeZachodnie.travel

menu_pliki

  • Pliki do pobrania

pogoda

Pogoda nad morzem pogoda.net

Gallery

Rajdy rowerowe w zachodniopomorskim fot. Robert Stachnik SONY DSC Fort Anioła fot. UM Świnoujście Klasztor Cystersów w Bierzwniku fot. Gmina Bierzwnik Spływ kajakowy fot. Czasnojć Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Szczecin fot. Robert Stachnik Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Zloty pojazdów militarnych fot. Gmina Borne Sulinowo

Pomorze Zachodnie wspiera sport

powiaty województwa

Powiaty województwa
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.