Strona główna / Atrakcje turystyczne / Koszalin i okolice

Koszalin i okolice

Panorama Koszalina fot. RCIT Koszalin Koszalin to miasto na prawach powiatu, położone między morzem a jeziorami, liczące 109 tys. mieszkańców, a po przyłączeniu 1 stycznia 2010 roku sołectw Jamno i Łabusz zajmuje powierzchnię 98 km2.

Malowniczy teren nasycony zielenią (skwery, parki), na wschodzie kończy się lasem Góry Chełmskiej, stanowiącym przyrodniczy obszar rekreacyjno-wypoczynkowy z wieloma alejkami spacerowymi, ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, parkiem linowym i wieżą widokową (wysokość 31,5 m), Góra Chełmska fot. RCIT Koszalin z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Koszalina i okolic, aż po Morze Bałtyckie. Częściowo w granicach miasta leży rezerwat ornitologiczny „Jezioro Lubiatowskie”, obejmujący swym zasięgiem 300 ha wód i 70 ha bagien. Miasto okalają również rezerwaty „Jezioro Parnowskie” i rezerwat glebowy „Bielica”, a od północy miasta brzegi Jeziora Jamno (dziewiątego pod względem wielkości jeziora w Polsce).

Koszalin fot. RCIT Koszalin Koszalin zachęca również do odwiedzenia bardzo atrakcyjną ofertą kulturalną, proponowaną przez miejskie instytucje kultury : Centrum Kultury 105, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Muzeum w Koszalinie, Filharmonię Koszalińską im. Stanisława Moniuszki czy Koszalińską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela. Do najważniejszych imprez organizowanych w Koszalinie należy zaliczyć: Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Międzynarodowy Festiwal Organowy, Festiwal Rockowy „Generacja”, Hanza Jazz Festiwal, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Kabareton i wiele, wiele innych wydarzeń (więcej informacji na stronie internetowej www.koszalin.pl).

Katedra w Koszalinie fot. RCIT Koszalin Każdy turysta odwiedzający Koszalin może zapoznać się ze spuścizną architektoniczną przeszłości np. skansenem kultury jamneńskiej, kamienicą gotycką z XV w. – „Domek Kata”, katedrą gotycką z XIV w. p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P, kaplicą Św. Gertrudy. Zabytki te wraz z innymi atrakcjami architektonicznymi miasta, tworzą Staromiejską Trasę Turystyczną. A w słoneczny dzień, na piaszczyste plaże dowiezie Państwa w 15 minut uruchomiony od 2008 roku szynobus albo funkcjonująca od 2009 roku przeprawa statkiem „Koszałek” przez Jezioro Jamno.

Trawmwaj wodny Koszałek fot. RCIT Koszalin Koszalin jest tym miastem, w którym coraz chętniej zatrzymujecie się Państwo aby odpocząć, zobaczyć i zwiedzić. Niczym średniowieczni pielgrzymi udający się na Górę Chełmską, z której słynął Koszalin w dawnych czasach, z zaciekawieniem poznajecie zabytki Koszalina, korzystacie z bogatej oferty kulturalnej, przekonujecie się, że Koszalinianie to ludzie uprzejmi i mili. Koszalin to takie miejsce w Polsce, gdzie na wyjątkowej przestrzeni między Morzem Bałtyckim a licznymi jeziorami można żyć pełnią życia, można skosztować różnych form aktywności: sportu, rekreacji na wolnym powietrzu!

Ogrody Tematyczne Hortulus fot. RCIT Koszalin Warto odwiedzić również:

a) Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy,

b) Kamienne Kręgi w Grzybnicy,

c) Świętą Górę Polanowską,

d) Wioskę Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim.,

Kościół Końca Świata w Iwięcinie fot. RCIT Koszalin e) Kościół Końca Świata w Iwięcinie

Więcej informacji można uzyskać:

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie

ul. Dworcowa 11-15
75-201 Koszalin
te. +48 94 / 346 24 40
fax. +48 94 / 343 51 67
e-mail: rcit@ko-pomerania.pl
www.it-pomorze.pl
www.koszalin.pl

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->