Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin – stolica regionu

Szczecin – stolica regionu

Wały Chrobrego w Szczecinie fot. Robert Stachnik Szczecin, stolica Województwa Zachodniopomorskiego, wzbudza zachwyt dzięki gwiaździstym placom i przestronnym alejom, które na wzór stolicy Francji zbudowano tu w XIX wieku.  Odwiedzający nas turyści z zachwytem mówią też o „zielonym” Szczecinie – mieście pełnym parków, skwerów, kwitnących magnolii i platanowych alej.

Urząd Miejski w Szczecinie fot. Robert Stachnik Na ponad tysiącletnią historię miasta składają się dzieje książęcej dynastii Gryfitów, zwierzchność Danii, panowanie brandenburczyków, rządy pruskie i szwedzkie, kwaterowanie francuskich wojsk Napoleona czy armii rosyjskiej, liczne wojny i pojawiające się między nimi okresy gospodarczego rozkwitu.

Wały Chrobrego w Szczecinie fot. Robert Stachnik Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce. Zajmuje 3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni  i 7. miejsce pod względem liczby ludności. Według danych z 31 grudnia 2010 miasto miało 405 606 mieszkańców.

Katedra św. Jakuba w Szczecinie fot. Robert Stachnik Dzieje miasta Szczecina sięgają przełomu VII i VIII stulecia. W tym to właśnie czasie na dzisiejszym wzgórzu zamkowym istniała osada słowiańska i gród obronny. Pod koniec X wieku Szczecin stał się posiadłością lenną księcia polskiego Mieszka I,  a w 1005 roku Pomorzanie byli niezależnymi ludźmi. Kolejny raz Szczecin znalazł się na terenie ziem polskich w czasach Bolesława Krzywoustego. W tym też oto czasie były odprawiane misje chrystianizacyjne przez biskupa Ottona z Bambergu. Okres zwierzchnictwa lennego Polski nad Pomorzem Zachodnim i Szczecinem trwał około 60 lat.

Szczecin fot. Robert Stachnik Do granicy polsko – niemieckiej jest ze Szczecina zaledwie kilkanaście kilometrów, a do Berlina i Kopenhagi – bliżej niż do Warszawy. Bliskość Berlina zapewnia Szczecinowi dogodne połączenie lotnicze z całym światem. Szczecin posiada również lotnisko w Goleniowie, skąd można się dostać do różnych miast Polski i Europy. Stałą łączność ze Skandynawią utrzymują promy pasażersko – samochodowe Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Unity Line i Polferries.

Panorama Szczecina fot. Robert Stachnik Dzisiejszy Szczecin to nowoczesne, pełne życia miasto, oferujące przyjeżdżającym gościom wiele atrakcji. Znajduje się tu 40 oddziałów banków, 14 biur maklerskich, 13 towarzystw  ubezpieczeniowych i sieć kantorów wymiany walut. Po mieście jeździ około 4000 taksówek. Znajduje się tu komunikacja miejska – tramwaje i autobusy – przewożą dziennie pół miliona pasażerów.

Turyści i biznesmeni bez trudu znajdują tu wygodne miejsce do spania i różnorodną rozrywkę. Oprócz sieci hotelików i pensjonatów jest tu 12 dużych hoteli dysponujących w sumie 3 tysiącami miejsc.

Wały Chrobrego w Szczecinie fot. Robert Stachnik Poznawanie Szczecina można zacząć od najcenniejszych zabytków. Szczecińskie zabytki ucierpiały mocno w czasie ostatniej wojny. Te które się zachowały, zostały jednak pieczołowicie odrestaurowane. Aby nie przekroczyć nic godnego uwagi, warto skorzystać z mapki „Miejski Szlak Turystyczny”‚ i przejść się ulicami miasta, kierując się czerwonymi znakami.

Gmach Poczty fot. UMWZP Trasa rozpoczyna się na Dworcu Głównym, na który w 1843 roku z Berlina przyjechał pierwszy pociąg. Idąc wzdłuż Odry mijamy monumentalny gmach Poczty, budowany etapami od 1772 roku, i dwustuletnie koszary. Docieramy do fragmentu zachowanych średniowiecznych murów obronnych, z tablicą upamiętniającą pobyt hetmana Stefana Czarnieckiego. Wart odwiedzenia jest kościół św. Jana Ewangelisty, wybudowany przez  Franciszkanów w XIV wieku. Kolejnym etapem wędrówki jest gotycki Ratusz Staromiejski. Po drodze po prawej stronie, mijamy most Długi, zbudowany po wojnie w miejscu, gdzie przeprawa przez Odrę istniała już w XIII wieku. Po drugiej stronie rzeki, na Łasztowni, zwraca uwagę budynek Urzędu Celnego i neogotycki kościół św. Gertrudy. Ratusz Staromiejski, wybudowany z cegły w połowie XV wieku, mieści Muzeum Historii Miasta.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie fot. Robert Stachnik Oddalając się od Odry dochodzimy do perełki późnogotyckiej architektury – domu kupców i bankierów – Loitzów, z charakterystycznie skośnymi oknami. Z bankierskiej siedziby już tylko krok do Zamku Książąt Pomorskich, powstałego na miejscu dawnego grodu słowiańskiego, którego budowlę rozpoczął w połowie XIV wieku książę Barnim III. Zamek zniszczyły bombardowania pod koniec ostatniej wojny. Odbudowa trwała do 1982 roku. Godne zwiedzenia są sale wystawowe w skrzydle północnym i południowym, sarkofagi książąt w skrzydle wschodnim i Wieża Dzwonów kopii św. Ottona Bambergu. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa – piękna panorama miasta i rozlewisk oraz dzwon z 1500 roku. Dwa posągi przed zamkiem to Bogusław X i jego żona Anna Jagiellonka.

Baszta Panieńska fot. UMWZP Schodząc z Zamkowego Wzgórza  w stronę Odry i nowej przeprawy – liczącej 2300 metrów – Trasy Zamkowej – trafiamy na ostatni zachowany fragment średniowiecznych murów obronnych – Basztę Panieńską (inaczej Siedmiu Płaszczy). Po przecięciu Trasy Zamkowej, idąc wzdłuż Odry, nie sposób przeoczyć kompleksów okazałych gmachów, stojących na wysokiej skarpie. Powstały w pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku, mieszczą dziś Wyższą Szkołę Morską, Muzeum Morskie, Teatr Współczesny i Urząd Wojewódzki. Za nimi znajduje się park Żeromskiego, założony na miejscu dawnego cmentarza z początku XIX wieku. Rosną tu cenne okazy drzew i krzewów z Ameryki, Azji i południowej Europy.

Kościół św. Piotra i Pawła fot. UMWZP Idąc w kierunku centrum miasta, warto obejrzeć barokową Bramę Królewską, wybudowaną w latach 1725-27 według projektu G.C.Wallrawe. Niedaleko znajduje się gotycki kościół Piotra i Pawła z przełomu XIV i XV wieku. Stoi na miejscu pierwszej drewnianej świątyni wybudowanej po chrzcie mieszkańców Szczecina w 1124 roku. Po obejrzeniu świątyni należy skierować się w stronę Bazyliki Archikatedralnej. Po drodze po prawej stronie, mijamy Domki Profesorskie – odbudowane po wojnie w formie z XVIII wieku, następnie 150-letni gmach Liceum Mariackiego (dziś LO nr IX) i dom przy ulicy Farnej- tu urodziła się Zofia  Augusta Fryderyka von Anhalt Zerbst, późniejsza caryca Katarzyna II.

Katedra św. Jakuba w Szczecinie fot. Robert Stachnik Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła stoi na miejscu świątyni z 1187 roku wybudowanej przez mieszczanina Beringera z Bambergu, poza obwarowanymi ówczesnego ogrodu. Obecny kształt architektoniczny budowli pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. W1983 roku papież Jan Paweł II podniósł katedrę do godności bazyliki, a cztery lata później ją odwiedził.

Wały Chrobrego fot. UMWZP Najbardziej rozpoznawalne miejsce w Szczecinie to Wały Chrobrego. Reprezentacyjne budynki i obszerny taras z widokiem na Odrę powstawały w latach 1901-21. W tym miejscu i na nabrzeżach przeciwległej Łasztowni odbywają się coroczne Dni Morza i zloty oldtimerów, tutaj też odbył się finał The Tall Ships’ Races 2007 . Warto dodać, iż w 2013 roku zawita on do nas po raz kolejny.

Dla pełni wrażeń trzeba jeszcze zobaczyć podziemny Szczecin. Są to dwie trasy wycieczkowe poprowadzone w głębokim na 5 pięter cywilnym schronie przeciwlotniczym, ukończonym przez Niemców w 1941. To największy tego typu obiekt w Polsce. Po turystycznej wędrówce można odpocząć w licznych kawiarniach i pubach. Różanka w Szczecinie fot. Robert Stachnik

Znakomitą rozrywkę oferują teatry, kina i sale koncertowe. W Szczecinie co roku odbywa się m.in. Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy, Zamkowe Lato Artystyczne, festiwal Szczecin Music Fest oraz Międzynarodowe Zmagania Jazzowe.

Dane kontaktowe:

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
tel. +48 91 / 489 16 30
fax. +48 91 / 434 02 86
e-mail: cikit@zamek.szczecin.pl
www.turystyka.szczecin.pl

godziny otwarcia:

codziennie: 10.00 – 18.00

Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie (Grzybek)

ul. Niepodległości 1
70-412 Szczecin
tel. +48 91 434 04 40
fax. +48 91 433 84 20
e-mail: cit@mosrir.szczecin.pl

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 9.00 – 17.00
sobota: 10.00 – 14.00
(w sezonie w soboty: 9.00 – 16.00)

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
tel. +48 91 / 489 16 30 (informacja turystyczna)
fax. +48 91 / 434 79 84
e-mail: zamek@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl

Opera na Zamku

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
tel. +48 91 / 489 03 40
e-mail: marketing@opera.szczecin.pl
www.opera.szczecin.pl

Muzeum Narodowe w Szczecinie

ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin
tel. +48 91 / 431 52 00
fax. +48 91 / 41 52 04
e-mail: biuro@muzeum.szczecin.pl
www.muzeum.szczecin.pl

statki wycieczkowe

ul. św. Jana z Kolna (vis a vis Wałów Chrobrego)
tel. +48 91 / 434 57 00 lub 488 47 10
e-mail: statki@statki.net.pl
www.statki.net.pl 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->