Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Szlak złoty

Szlak złoty

Zamek Książąt Pomorskich fot. Czasnojć Złoty Szlak Szczecina prowadzi od Zamku Książąt Pomorskich przez plac Żołnierza Polskiego, aleją Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki, Jasne Błonia i dalej park Kasprowicza z jeziorem Rusałka, aż do Lasku Arkońskiego i jeziora Głębokie. Na szlaku tym można wypocząć bardzo aktywnie. Na szlaku znajdują się wygodne ścieżki rowerowe oraz miejsca do parkowania jednośladów. Nad jeziorem Głębokim można skorzystać z rowerów wodnych lub kajaków. Szlak jest oznaczony 22 tabliczkami z herbem miasta.

Wały Chrobrego w Szczecinie fot. Robert Stachnik 1) Zamek Książąt Pomorskich. W latach 1346-47 Barnim III zbudował „Kamienny Dom” i kaplicę św. Ottona. Zamek rozbudowany został za czasów Bogusława X i Barnima XI. Z polecenia Jana Fryderyka w latach 1571-82 przebudowany w duchu renesansu, przybrał obecną formę. W latach 1616-19 za czasów Filipa II i Franciszka I dobudowano Skrzydło Muzealne (Mennicze). Dotkliwie zniszczony przez naloty w 1944 roku. Obecnie mieści Operę i Operetkę, placówki kulturalne, Urząd Marszałkowski, salę ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Na Wieży Zegarowej znajduje się astronomiczny zegar z 1693 roku. Godne odwiedzenia są sale wystawowe, ekspozycja sarkofagów książęcych i dotyczący dziejów zamku, punkt widokowy na Wieży Dzwonów.

Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki fot. UMWZP 2) Pomnik księcia Bogusława X i jego żony królewny Anny Jagiellonki – pomnik zaprojektowany przez Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz, odsłonięty w 1974 roku. Na cokole umieszczony jest napis: „Bogusław X i Anna Jagiellonka 1491”.

 

3) Domki Profesorskie – od XIV wieku były to domku wykładowców Kolegium Mariackiego. Przebudowane zostały w I połowie XVIII wieku oraz w XIX wieku. Odbudowane w formie z XVIII wieku.

Maszt z parowca s/s “Kapitan K. Maciejewicz” fot. UMWZP 4) Maszt z parowca s/s „Kapitan K. Maciejewicz” – z 1929 roku. Ustawiony tutaj w 1990 roku. W tym miejscu stał Teatr Miejski z 1848 roku, uszkodzony w czasie nalotów alianckich, zdewastowany po wojnie. Został rozebrany w 1953 roku.

 

Kościół św. Piotra i Pawła fot. UMWZP 5) Kościół św. Piotra i Pawła – kościół należący do parafii polsko-katolickiej. Drewniany kościół zbudowano tu w 1124 roku. Obecna gotycka budowla pochodzi z połowy XV wieku. Godne uwagi są konsole w kształcie głów ludzkich.

Pomnik Anioł Wolności fot. UMWZP 6) Pomnik Anioł Wolności. Odsłonięty w 2005 roku pomnik upamiętniający wydarzenia grudniowe  1970 roku, kiedy to w wyniku wystąpień robotników na ulicach Szczecina zginęło 16 osób. Pomnik przedstawia anioła stojącego na łodzi, który wyłaniając się spod ziemi łamie betonowe płyty. Na wyciągniętych przed sobą rękach trzyma koronę cierniową. Znajduje się tu również tablica pamiątkowa z nazwiskami ofiar Grudnia’70.

 

Brama Królewska fot. UM Szczecin 7) Brama Królewska. Brama barokowa z lat 1725-27. Ozdobiona jest rzeźbami: tarczą z orłem pruskim otoczoną łańcuchem Orderu Czarnego Orła, postaciami Marsa i Herkulesa, inicjałami króla Prus Fryderyka Wilhelma I oraz panopliami. Na ścianie tablica znajduje się tablica poświęcona gen. Dezyderowi Chłapowskiemu, więzionemu w twierdzy szczecińskiej w 1834 roku za udział w Powstaniu Listopadowym.

 

8) Tablica upamiętniająca powstanie w 1934 roku polskiej drużyny harcerskiej w Szczecinie.  Znak rodła w linijce był symbolem ZHP w Niemczech.

9) Pomnik Wdzięczności poświęcony Żołnierzom Radzieckim. Monument odsłonięty w dniu 26 kwietnia 1950 roku w piątą rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Szczecina.

Plac Lotników i pomnik Colleoniego w Szczecinie fot. Robert Stachnik 10) Plac Lotników z pomnikiem kondotiera Colleoniego – jeden z najznamienitszych wodzów wojsk Wenecji. Odsłonięty w 1496 roku jest jedną z najwybitniejszych rzeźb konnych renesansu. Wierny brązowy odlew pomnika ufundowany został w 1913 roku dla Muzeum Miejskiego w Szczecinie. Znajdował się tu do ok. 1948 roku, kiedy to w niewyjaśnionych okolicznościach podarowany został Warszawie. Tam ok. 1956 roku ustawiono go na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. Powrócił do Szczecina i w 2002 roku został odsłonięty.

11) Budynek Urzędu Miar i Wag – budynek z początku XX wieku.

12) Archiwum Państwowe – budynek z początku XX wieku.

Aleja Fontann w Szczeciniefot. Robert Stachnik 13) Aleja FontannPomnik Marynarza – pomnik marynarza sternika stojącego przy kole sterowym został odsłonięty w 1980 roku. Stoi między Placem Lotników a Placem Grunwaldzkim. Popularnie zwany jest przez mieszkańców Szczecina Aleją Fontann. Aleja została obsadzona krzewami i ozdobiona fontannami i jest dużą atrakcją turystyczną miasta.

 

14) Plac Grunwaldzki – tablice pamiątkowe – Plac Grunwaldzki z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Szczecina. Często jest świadkiem ważnych nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzeń.

15) Gmach Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego – gmach powstał w latach 1885-88 i początkowo mieściło się w nim gimnazjum. Obiekt jest typowo neogotycki, lecz zawiera też elementy charakterystyczne dla gotyku północnoniemieckiego. Z oddali widać jego czerwone mury. W jego podziemiach mieści się Muzeum Geologiczne.

Urząd Miejski w Szczecinie fot. Robert Stachnik 16) Gmach Urzędu Miasta Szczecin – gmach urzędu miejskiego został wybudowany z przeznaczeniem na siedzibę głównego urzędu administracyjnego Prowincji Pomorskiej. Budowa obiektów trwała od 1924 do 1927 roku, kiedy to nastąpiło uroczyste poświęcenie. W 1924 roku powstał środkowy, główny budynek urzędu, w 1925 roku skrzydło wschodnie, w 1926 roku skrzydło zachodnie, a w 1927 roku dobudowano pozostałe obiekty. W latach 1933-45 miały tutaj siedzibę miały tutaj hitlerowskie władze NSDAP. Obecnie mieści się tam Urząd Miejski Miasta Szczecina, a w skrzydle wschodnim znajduje się  obecnie Filharmonia szczecińska.

17) Pomnik Chłopca z Harmonią – na tyłach Urzędu Miejskiego, przy ul. Karola Szymanowskiego, stoi wykonana z piaskowca sudeckiego fontanna Chłopca z harmonią. Wysoka na prawie 3 metry rzeźba powstała około 1927 roku.

Jasne Błonia fot. Czasnojć 18) Jasne Błonia im. Jana Pawła II, Pomnik Papieża Jana Pawła II, Aleje platanowców – rozległy teren zielony „Jasne Błonia” powstał w latach 1925-27 na gruntach należących do rodziny Quistorpów. Zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych. Jest największym w Polsce skupiskiem tego gatunku drzew, których rośnie tu 213. W dniu 11 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił tu mszę gromadząc tu setki tysięcy ludzi. W roku 1995 roku ustawiono tu jego pomnik i zmieniono nazwę placu.

Pomnik Trzy orły fot. Czasnojć 19) Pomnik Czynu Polaków „Trzy Orły” – pomnik ten wyobraża podrywające się do lotu 3 orły, symbolizujące trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina. Pomnik został wzniesiony z okazji 35 rocznicy Odrodzenia Polski. Odsłonięcia pomnika dokonano 3 września 1979 roku. Wokół pomnika na tablicach z brązu umieszczono nazwiska i nazwy współtwórców.

 

20) Ogniste Ptaki Hasiora – pomnik znajduje się w Parku Kasprowicza. Autorem jest Władysław Hasior. Pomnik powstał w 1975 roku w czasie wystawy artysty w Zamku Książąt Pomorskich. Po prawie 20 latach został przeniesiony w okolice Teatru Letniego.

21) Amfiteatr – znajduje się w Parku Kasprowicza, na naturalnej skarpie przy Jezioro Rusałka. Jest to miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych. Teatr Letni w Szczecinie nosi imię Heleny Majdaniec. Jest to jeden z największych amfiteatrów w Polsce (4,5 tysięcy miejsc siedzących). Scena ma wielkość 670 m2.

Różanka fot. Robert Stachnik 22) Ogród Różany, Dolina Siedmiu Młynów – Ogród Różany w Szczecinie ma wielkość 2 ha. Założony został w 1928 roku z okazji zjazdu ogrodników. W 1935 roku powstała „Ptasia Fontanna”. II wojnę światową ogród przetrwał w stanie nienaruszonym i do lat 70. XX wieku był miejscem wypoczynku szczecinian. Z powodu braku pieniędzy na jego utrzymanie zaczął stopniowo popadać w ruinę. W latach 2006-2007 dzięki funduszom Miasta Szczecina przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Prace zakończono 20 kwietnia 2007 roku. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw.

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->