Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Ku Słońcu

Ku Słońcu

Cmentarz Centralny w Szczecinie fot. Robert Stachnik Cmentarz Centralny „Ku Słońcu” w Szczecinie jest największym cmentarzem w Polsce, 3. co do wielkości w Europie i jednym z największych na świecie. Został założony w latach 1899-1900. Jego powierzchnia wynosi 167,8 ha, a na jego terenie pochowano już ponad 300.000 zmarłych.

Cmentarz Centralny w Szczecinie fot. Robert Stachnik Projektantem założenia cmentarnego wraz z monumentalną bramą i neoromańską kaplicą był architekt Wilhelm Meyer-Schwartau. Miasto zakupiło tereny pomiędzy szosami – Berlińską (ob. Ku Słońcu) i Pasewalską (ob. Mieszka I). Początkowo obejmował teren 64 ha,  a po rozszerzeniu w 1919 roku – 153 ha. W lutym 1900 roku przystąpiono do budowy alejek i urządzania cmentarza. 6 grudnia 1901 roku nastąpiło oficjalne otwarcie cmentarza.

Cmentarz Centralny w Szczecinie fot. Robert Stachnik Od początku zadbano o artystyczną stronę stawianych nagrobków. Zmarłych chowano na jednej wolnej kwaterze w części wschodniej przy ul. Dworskiej – obecnie kwatera -Pionierów. Przyjęła się i utrwaliła wówczas nazwa – Cmentarz Centralny. Włączono do cmentarza cmentarz wojskowy przy drugiej bramie. W 1967 roku przeprowadzono generalną renowację kwater wojennych i postawiono monumentalny pomnik. W 1994 roku ustawiono krzyż prawosławny przy mogiłach Rosjan.

Cmentarz Centralny w Szczecinie fot. Robert Stachnik Pierwszym dyrektorem szczecińskiego cmentarza został Georg Hannig. Obowiązujący za czasów Hanniga regulamin cmentarza wprowadzał „cenzurę” nagrobków, określał ich rozmiary i materiał, z którego mogły być wykonywane. Nie dopuszczano polerowanych marmurów i granitów, preferując wapienie i piaskowce. Zasady te egzekwowano w sposób konsekwentny i to się opłaciło, gdyż w rezultacie cmentarz stał się chlubą miasta.

Na terenie Cmentarza Centralnego „Ku Słońcu” znajdują się 2 trasy turystyczne: spacerowa (1 h) i piesza (1,5 h).

Na trasie spacerowej Cmentarza Centralnego znajdują się:

a) nagrobek słynnego rzeźnika, producenta wędlin Otto Freybe,
b) pomnik poświęcony niemieckim żołnierzom 357 pułku piechoty,
c) stella zmarłych Joanny i Hermanna Hakenów – Haken był nadburmistrzem Szczecina, to jemu zawdzięczamy m. in. Wały Chrobrego, układ rond, dzielnice Szczecina: Pomorzany, Turzyn, Niebuszewo,
d) kwatera  zasłużonych: 104 zmarłych znanych działaczy, kapitanów żeglugi, profesorów, rektorów, publicystów,
e) nagrobek Wilhelma Meyera – Schwartau – architekta, który zaprojektował cmentarz oraz gmach magistratu (obecnie rektorat Pomorskiej Akademii Medycznej), budynek liceum  ogólnokształcącego nr 1),
f) Kaplica Cmentarna, która została  zbudowana w latach 1900-1902,
g) głaz „Pamięci zmarłych Szczecinian”,
h) Kwatera Wojenna – pochowano tutaj – 3379 żołnierzy polskich i radzieckich poległych w walkach o wyzwolenie ziemi szczecińskiej,
i) pomnik „Tym, co nie powrócili z morza”,
j) Krzyż Katyński,
k) Pomnik Sybiraków,
l) tablica poświęcona tym, którzy nie wrócili z Tajgi, Sybiru, Łagrów Północy, Stepów Kazachstanu,
ł) nagrobek rodziny Kissling Hermana.

Cmentarz Centralny w Szczecinie fot. Robert Stachnik Cmentarz Centralny w Szczecinie to duża enklawa zieleni. Skupiska starych drzew, wilgotne doliny strumieni, małe zbiorniki wodne o  zabagnionych i zarośniętych brzegach tworzą mozaikę siedlisk idealnych dla świata fauny. Dzikie zwierzęta na terenie cmentarza nie lękają się człowieka. Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie można spotkać następujące zwierzęta: lisa, jenota, wiewiórkę, borsuka, zająca, jeża, dzika, żabę, bażanta, grzywacza, zaskrońca.

Kontakt:

Cmentarz Centralny „Ku Słońcu” w Szczecinie (Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie)

ul. Ku Słońcu 125a
71-080 Szczecin
tel. +48 91 / 48 56 866
fax. +48 91 / 48 48 055
e-mail: zmiany.danych.zuk@um.szczecin.pl
www.cmentarze.szczecin.pl

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->