Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Podziemne Trasy Turystyczne

Podziemne Trasy Turystyczne

Podziemne Trasy Turystyczne w Szczecinie fot. Magnolia Management Group Jedną z atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego jest również podziemny Szczecin. Na terenie Szczecina znajdują się schrony przeciwlotnicze, jedne odkryte bardziej, inne mniej. W 1941 roku ukończony został przez Niemców w Szczecinie schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Budując go wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku.

Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjścia przy Placu Zawiszy do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów, a sufit ma grubość 2,8 metrów. Najdłuższy korytarz w linii prostej ma około 100 metrów. Schron to 2,500 m2 powierzchni całkowitej oraz 1,900 powierzchni użytkowej.

Podziemne Trasy Turystyczne w Szczecinie fot. Magnolia Management Group Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia. Warto nadmienić, iż jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej.

Miłośnicy Szczecina z firmy Centrum Wynajmu i Turystyki zafascynowani tematem podziemi Miasta Gryfa zainwestowali wiele wysiłku, aby móc udostępnić to magiczne miejsce dla Szczecinian.

Podziemne Trasy Turystyczne w Szczecinie fot. Magnolia Management Group Zwiedzanie Szczecińskich Podziemnych Tras Turystycznych jest możliwe codziennie. Zwiedzanie rozpoczyna się codziennie o godzinie 12. Zwiedzanie o tej porze odbywa się bez względu na ilość osób.

W dni wolne od pracy zwiedzanie nie odbywa się regularnie. Informacje na temat planowanych godzin wejścia w niedziele i święta można znaleźć na stronie internetowej lub dowiedzieć się telefonicznie:

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne
Dworzec PKP
Podziemny tunel przed wejściem na III peron (czerwone drzwi)

A.R. Centrum Wynajmu i Turystyki
ul. Kolumba 1 lok. 6 (obok dworca PKP)
70-035 Szczecin
tel. +48 91 / 434 00 06 lub 434 08 31
fax. +48 91 / 434 00 06
www.schron.szczecin.pl

Zapraszamy serdecznie do Podziemnego Szczecina!

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->