Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Kino Pionier

Kino Pionier

Kino Pionier w Szczecinie fot. Robert Stachnik Kino „Pionier” oficjalnie działa od 26.09.1909 roku.  Jest to najstarsze nieprzerwanie działające kino w tym samym miejscu na świecie. Tytuł ten otrzymało w 2005 roku przez Guinness World Records. Znajduje się na ulicy Wojska Polskiego 2.

Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk. Kino wielokrotnie zmieniało nazwę :”Weltkinotheater”, „Odra” i ostatecznie od 1950 roku nosi nazwę „Pionier”.

Kino Pionier w Szczecinie fot. Robert Stachnik Kino Pionier od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, kino nie straciło swojego uroku. Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to wyjątkowe miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

Kino Pionier posiada 2 sale: salę główną (historyczną) oraz „Kiniarnię” – powstałą w 2002 roku. Kino Pionier w Szczecinie fot. Robert Stachnik Jest ona jak gdyby połączeniem kina i kawiarni – powrotem do początków XX wieku. Siedząc przy stoliku przy kawie, herbacie czy też lampce wina oglądamy film z projektora, który stoi w sali. Przy dźwiękach pianina, wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku, wyświetlane są filmy nieme. Obie sale przystosowane są do organizacji kameralnych imprez z wykorzystaniem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych.

Kino Pionier unika wielkich komercyjnych produkcji. Jego główny repertuar to kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie.

Kasa kina jest czynna codziennie na pół godziny przed pierwszym seansem. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Kino Pionier

al. Wojska Polskiego 2
70-470 Szczecin
tel. +48 91 / 434 77 02
e-mail: info@kino-pionier.com.pl
www.kino-pionier.com.pl

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->