Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik Muzeum Techniki i Komunikacji, które jest najmłodszym muzeum w Szczecinie, jest jednocześnie jednym z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Utworzone zostało 1 stycznia 2006 roku. Mieści się na Niebuszewie we wpisanej do rejestru zabytków Zajezdni Tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej. Swego czasu w zajezdni poza halą tramwajów znajdowała się dyspozytornia, sala konduktorska, pomieszczenia biurowe oraz służbowe mieszkania na strychu.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik Działalność Muzeum Techniki i Komunikacji to przede wszystkim gromadzenie zbiorów: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i  telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych. Najbardziej znaczącym nabytkiem jest licząca ponad 100 obiektów kolekcja Leszka Liszewskiego, poświęcona głównie polskiej motoryzacji. Od momentu rozpoczęcia działalności Muzeum systematycznie  zwiększa swoje zasoby muzealne. Początki zbiorów były dosyć skromne. Składały się na nie, przede wszystkim grupa kilkudziesięciu elementów oraz urządzeń elektrycznych związanych z trakcją tramwajową. Pod koniec 2008 roku na stanie Muzeum Techniki i Komunikacji znajdowało się już prawie 750 eksponatów.

W zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji znajdują się:

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik a) tramwaje elektryczne,
b) autobusy,
c) pojazdy użytkowe,
d) samochody osobowe (zarówno krajowej jak i  zagranicznej produkcji)
e) mikrosamochody
f) pojazdy nietypowe,
g) motocykle
h) pozostałe jednoślady.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik Pozostałe zbiory Muzeum Techniki i Komunikacji to: elementy i urządzenia elektryczne związane z siecią tramwajową lub będące częścią budowy wagonów  tramwajowych (izolatory, przekaźniki, nastawniki, transformatory, itp.), sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny(stare komputery, kalkulatory,  telefony), sprzęty gospodarstwa domowego: telewizory, magnetofony, młynki do kawy, maszyny do szycia, itp.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik Prezentowane są tu motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły. Samochody reprezentowane są przez: Syreny, Fiaty 125p i 126p, Warszawy, Żuka, Nysę i Stara 25. W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskida, Smyka, Wszędołaza, LPT i Iskrę.

Czynne:

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie fot. Robert Stachnik Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 15.00 (wstęp wolny)
Środa: 10.00 – 16.00
Czwartek: 10.00 – 16.00
Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota:  10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00

Kontakt:

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
tel. +48 91 / 459 92 00
e-mail: kasa@muzeumtechniki.eu
www.muzeumtechniki.eu

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->