Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Jeziora / Miedwie

Miedwie

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Jezioro Miedwie znajduje się na Pomorzu Zachodnim na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Jezioro Miedwie jest największym słodkowodnym zbiornikiem w województwie zachodniopomorskim. Jego powierzchnia wynosi 35 km2, co stawia je na 5 miejscu pod względem wielkości jezior w Polsce i 2 w województwie. Wraz z otaczającymi je bagnami i równinami jest miejscem szczególnym, które od zarania dziejów przyciągało ludzi swoim niezwykłym urokiem i bogactwem przyrodniczym.

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka W jeziorze Miedwie występują następujące gatunki ryb: sielawa, szczupak, okoń, węgorz, jaź, karp, krąp, lin, miętus, płoć, sandacz i leszcz oraz 2 gatunki skorupiaków oraz ptaki wodne m.in. wąsatka. Najcenniejszą rybą występującą tylko w tym zbiorniku wodnym była sieja miedwiańska.

Długość jeziora Miedwie wynosi 15 700 m,  a szerokość waha się od 1,5 do 3 km. Głębokość jeziora jest imponująca, bo sięga 48,3m. Długość linii brzegowej wynosi 28,8km, a powierzchnia 3527 ha.

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Działalność rekreacyjna skupia się głównie na północnym krańcu jeziora, gdzie brzegi są płaskie, osłonięte drzewostanem parkowym. Znajdują się tu wsie Morzyczyn i Zieleniewo. Zostały one uhonorowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej certyfikatem: „Zachodniopomorska Wieś Turystyczna„.

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Wsie te znajdują się na terenie gminy Kobylanka. Od początku XX wieku miejscowość jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym wśród mieszkańców Stargardu Szczecińskiego, Szczecina i Gminy Kobylanka. Największą atrakcją turystyczną Morzyczyna/Zieleniewa jest Promenada „Ścieżka edukacyjna jeziora Miedwie” z amfiteatrem nad jeziorem Miedwie. Ten 2 kilometrowy kompleks rekreacyjny jest obecnie największą tego typu inwestycją turystyczną w całym województwie. W jej składzie wchodzą: 9 pomostów, w tym jedno molo o długości 150 m, punkty widokowe, ławki, „poidełko”, aleje spacerowe w „Parku Przyrody”, skatepark, plac zabaw dla dzieci, plac do piłki koszykowej, stoły do ping-ponga, a nade wszystko oryginalny amfiteatr, którego muszla koncertowa „wychodzi” z wody jeziora Miedwie. Cała promenada przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka W Morzyczynie/Zieleniewie znajdują się również: 4 przystanie żeglarskie, port, wypożyczalnie sprzętu wodnego OSiR, 20 domków letniskowych, kemping oraz 6 gospodarstw rolnych oferujących usługi agroturystyczne. Ilość turystów oscyluje w granicach 200 tysięcy osób rocznie. To istny raj dla wędkarzy. Cudowne miejsce dla miłośników  aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy znajdą tu moc atrakcji.

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Do XIII wieku powierzchnia jeziora była jednak znacznie mniejsza od obecnej. Cystersi z Kołbacza podnieśli sztucznie poziom tafli wody o około 2 m za pomocą systemu tam na Płoni. Wody jeziora rozlały się  szeroko na okoliczne tereny, a na uzyskanych w ten sposób płyciznach mnisi zakładali olbrzymie poldery z hodowlami ryb. Idąc zatem w  wodzie od brzegu, przez długi czas jest płytko. Dopiero w pewnym momencie dno jakby się nagle obrywa na znaczną głębokość. To płytka woda i twarde dno stwarzają dobre warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.

Akwen ma szczególne znaczenie nie tylko ze względów krajobrazowych i turystycznych. Od 1976 roku stanowi źródło wody pitnej dla Szczecina, który odbiera jej codziennie około 100 tys. m³ .

Jezioro Miedwie fot. Gmina Kobylanka Od strony zachodniej, aż do wsi Bielkowo, do jeziora Miedwie przylega Puszcza Goleniowska. Część wschodnia ma brzegi strome lub bagniste porośnięte trzciną, mniej dostępne dla rekreacji: króluje tu liczne ptactwo wodne. Nad jeziorem jest wiele ośrodków wypoczynkowych z wypożyczalniami sprzętu wodnego i kąpieliska: Wierzchląd, Koszewko i Koszewo w gminie Stargard Szczeciński, Wierzbno oraz Turze w gminie Pyrzyce, Żelewo w gminie Stare Czarnowo oraz Kunowo, Jęczydół, Morzyczyn i Zieleniewo w gminie Kobylanka.