Strona główna / Atrakcje turystyczne / Szczecin - stolica regionu / Jeziora / Dąbie

Dąbie

Port w Lubczynie fot. Tylewski Na terenie Pomorza Zachodniego znajduje się jezioro Dąbie, które jest największym jeziorem na terenie województwa. Powierzchnia lustra wody obejmuje 54,08 km2, co powoduje, że jest to 4 jezioro pod względem wielkości w Polsce. 15 października 1939 roku jezioro zostało w całości włączone do Miasta Szczecina, które jest stolicą województwa zachodniopomorskiego (18% powierzchni).

Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym. Znajduje się na obszarze delty rzeki Odry. Powstało pomiędzy wałami brzegowymi odgałęzień Odry. Od strony wschodniej jeziora usypano wał przeciwpowodziowy. Jest to zbiornik płytki. Proces zarastania na tym jeziorze jest zaawansowany. Jezioro to posiada niskie i zabagnione brzegi. Jezioro Dąbie stanowi dawną zatokę Zalewu Szczecińskiego, która została odcięta delta Iny.

Marina na jeziorze Dąbie fot. Tylewski Powierzchnia jeziora Dąbie wynosi 5600 hektarów, długość to około 15 kilometrów, a szerokość 7 kilometrów. Jego średnia głębokość to zaledwie 3,5 m, a głębokość maksymalna 8 m w torze wodnym. Ta głębokość sprawia, że jezioro Dąbie jest jedynym w Polsce jeziorem dostępnym dla statków pełnomorskich. Długość toru wodnego wynosi 14,5 km, szerokość 150 m, a głębokość 10 m. Natomiast wyporność wynosi 2947 ton.Łączy ona port Schwedt nad Odrą z Zatoką Pomorską. Jezioro Dąbie jest połączone systemem kanałów z głównym biegiem Odry. Jezioro Dąbie dzieli się na północne Dąbie Wielkie i południowe Dąbie Małe.

Do jeziora Dąbie wpływają rzeki:

Jezioro Dąbie fot. UMWZP a) Duńczyca,
b) Święta,
c) Płonia
d) Regalica (prawa odnoga Odry).

Wypływają z jeziora Dąbie następujące rzeki:

a) Iński nurt,
b) Czapina,
c) Babina.

Nad brzegami jeziora Dąbie znajduje się wiele przystani żeglarskich:

a) marina „Camping Marina” PTTK,
b) marina Euro Jachtklubu „Pogoń”,
c) przystań jachtowa „Marina Hotele”,
d) marina Jacht Klubu AZS,
e) marina Jacht Klubu „Harcerski Ośrodek Morski”,
f) przystań żeglarska Jacht Klubu Morskiego LOK,
g) przystań żeglarska Klubu Ligi Morskiej „Prawobrzeże” w Szczecinie,
h) przystań turystyczna Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży,
i) przystań turystyczna Goleniowskiego Młodzieżowego Domu Sportu w Lubczynie.

Na Jeziorze Dąbie przez cały rok dominują wiatry północno zachodnie. Występuje tu wiele gatunków ryb: okonie, węgorze, płocie i inne ryby napływające z Odry. Przekrój gatunkowy ryb jest więc dość spory. Występuje tu także chroniona ciosa i rozpiór. Dąbie w całości znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków „Dolina Dolnej Odry”.

Ciekawostką jeziora Dąbie jest zatopiony w północnej części jeziora, przy Inoujściu, niemiecki tankowiec Urlich Finsterwalde. Został wyprodukowany w 1941 roku i służył do transportu benzyny syntetycznej z fabryki w  Policach. Nad jeziorem położone jest szczecińska dzielnica Dąbie oraz wsie powiatu goleniowskiego: Czarna Łąka i Lubczyna.

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->