Strona główna / Atrakcje turystyczne / Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku

Plaża w Kołobrzegu for. Robert Gauer Województwo Zachodniopomorskie, z racji położenia i walorów naturalnych, należy do jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Blisko 185 km odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego wraz ze wszystkimi walorami – piaszczystymi plażami, wydmami, lasami i płytkimi jeziorami nadmorskimi ‑ stanowi podstawę dla rozwoju turystyki rekreacyjno – wypoczynkowej, typu 3xS (słońce-morze-plaża), aktywnej oraz specjalistycznej. Wspaniałe, piaszczyste plaże nadają się równie dobrze do kąpieli Międzyzdroje fot. Robert Stachnik słonecznych, jak i do uprawiania letnich sportów (np. piłki czy siatkówki plażowej). Wszędzie można znaleźć doskonałą bazę wypoczynkowo-rekreacyjną, ośrodki Spa, atrakcje przyrodnicze i kulturowe.

Wybrzeże województwa zachodniopomorskiego dzieli się na następujące części:

a) wyspę Uznam – miejscowości: Świnoujście,
b) wyspę Wolin – miejscowości: Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka, Międzywodzie,
c) wybrzeże Trzebiatowskie – miejscowości: Dziwnów, Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo,
d) wybrzeże Koszalińskie – miejscowości: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko, Wicie, Jarosławiec, Wicko Morskie.

Warto zwiedzić na wybrzeżu Szlak latarń morskich. 7 latarń morskich na Pomorzu Zachodnim znajduje się w następujących miejscowościach:

a) Świnoujście,
b) Kikut,
c) Niechorze,
d) Kołobrzeg,
e) Gąski,
f) Darłówko
g) Jarosławiec.

Będąc na wybrzeżu warto zwiedzić następujące miejscowości:

Katedra w Koszalinie fot. RCIT Koszalin a) Koszalin – jest to miasto na prawach powiatu. Koszalin to stolica Pomorza Środkowego usytuowana kilka kilometrów od morza (11 km od centrum), u podnóża malowniczej Góry Chełmskiej, z licznymi parkami i zieleńcami w samym sercu miasta. Miasto jest 2 co do wielkości i liczby mieszkańców miastem w województwie zachodniopomorskim. Leży nad rzeką Dzierżęcinką. Znajdują się tu: teatry, kina, filharmonia, amfiteatr i muzea. Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV wieku. Każdego lata odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Ważnym zabytkiem jest też gotycka kaplica św. Gertrudy z 1384 roku. W Koszalinie utworzona została Staromiejska Trasa Turystyczna z 27 obiektami i miejscami mającymi szczególne znaczenie dla miasta.

Góra Chełmska fot. RCIT Koszalin Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
ul. Dworcowa 11–15
75-201 Koszalin
tel. +48 94 / 346 24 40
fax. +48 94 / 343 51 67
e-mail: rcit@ko-pomerania.pl
www.it-pomorze.pl

Świnoujście fot. Czasnojć b) Świnoujście – to morskie kąpielisko i kurort przyciągający co roku rzesze wczasowiczów i kuracjuszy z całej Europy. Łagodny klimat, szerokie piaszczyste plaże i bezpieczne, ciepłe wody bałtyckiej zatoki to nie jedyne atuty. Miłośników turystki aktywnej zainteresuje z pewnością 9 oznakowanych szlaków turystycznych, pieszych – wzdłuż plaży do Międzyzdrojów, po świnoujskich fortyfikacjach, rowerowych – po wyspach Uznam, Wolin i Karsibór i kajakowych – „44 wyspy” zachęca do aktywnego zwiedzania okolic Świnoujścia. Znajduje się tutaj port jachtowy Basen Północny na ponad 200 jednostek. Dużą popularnością cieszą się rejsy statkiem „Baltic Lady” na „zachód słońca” czy też dwugodzinne rejsy m/s Chateaubriand po Kanale Mieleńskim i Piastowskim.

Świnoujście fot. Uzdrowisko Świnoujście Świnoujska Organizacja Turystyczna
Plac Słowiański 6/1
72-600 Świnoujście
tel. + 48 91 / 321 95 27
e-mail: sot@um.swinoujscie.pl

Centrum Informacji Turystycznej w Świnoujściu
Plac Słowiański 6/1
72-600 Świnoujście
tel. + 48 91 / 322 49 99
fax. + 48 91 / 327 16 29
e-mail: cit@um.swinoujscie.pl
www.swinoujscie.pl

Międzyzdroje fot. Robert Stachnik c) Międzyzdroje – to ośrodek wypoczynkowy i turystyczny leżący na wyspie Wolin, gdzie tuż przy nadmorskim deptaku znajduje się Aleja Gwiazd z odciskami dłoni najznakomitszych polskich aktorów i twórców filmowych. Za sprawą festiwalu Gala Gwiazd Międzyzdroje zasługują na miano „polskiego Cannes”. W mieście znajduje się Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego oraz Pokazowa Zagroda Żubrów. W Międzyzdrojach jest piękna piaszczysta plaża, historyczne zabudowania uzdrowiskowe, Park Zdrojowy oraz gabinet figur woskowych.

Międzyzdroje fot. UM Międzyzdroje Międzynarodowy Dom Kultury
ul. Boh. Warszawy 20
72-500 Międzyzdroje
tel. +48 91 / 328 27 78
fax. +48 91 / 328 26 00
e-mail: informacja@mdkmiedzyzdroje.com
www.mdkmiedzyzdroje.com

Informacja Turystyczna w biurze „Viking Tour” w Międzyzdrojach
ul. Niepodległości 2a
72-500 Międzyzdroje
tel. +48 91 / 328 02 09
fax. +48 91 / 328 07 68
e-mail: office@vikingtour.com.pl
www.vikingtour.com.pl

d) Wisełka – mała nadmorska miejscowość położona wśród sosnowych lasów na obrzeżu Wolińskiego Parku Narodowego, w gminie Wolin. Znajduje się tu piękna plaża oraz jezioro Wisełka. Idąc szlakiem czerwonym w kierunku północno-wschodnim można zobaczyć latarnię morską Kikut, całkowicie zautomatyzowaną i nie udostępnioną do zwiedzania.

Międzywodzie fot. Czasnojć e) Międzywodzie – miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem, znajdująca się na wyspie Wolin. Dysponuje rozwiniętą bazą wypoczynkową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Latem działa tu niewielkie kino. Plaża jest strzeżona przez ratowników WOPR.

 

Dziwnów fot. Gmina Dziwnów f) Dziwnów – miejscowość wypoczynkowa, kąpielisko morskie, port morski. Siedziba gminy. Można zobaczyć tutaj interesujące atrakcje turystyczne: most zwodzony nad Dziwną, widokową promenadę nadmorską wzdłuż Parku Zdrojowego. Znajduje się tu również Aleja Gwiazd Sportu.

 

Dziwnówek fot. Stanisław Prusiewicz g) Dziwnówek – letnie kąpielisko morskie w gminie Dziwnów. Największą atrakcją jest morze oraz szeroka, piaszczysta plaża. W centrum znajduje się metalowa atrapa latarni morskiej.

 

 

 

Paralotniarstwo nad Morzem Bałtyckim fot. Michał Daub h) Trzęsacz – najmniejsza a zarazem jedna z najstarszych miejscowości Gminy Rewal, położona jest na stromym, klifowym brzegu morskim. Jej główną atrakcją są słynne ruiny kościółka z przełomu XIV i XV wieku, znane już nie tylko w Polsce, ale w niemal całej Europie. Pierwsza ściana kościoła runęła do morza w 1901 roku. Do naszych czasów przetrwał ostatni już fragment – część ściany południowej, zabezpieczonej w 2001 roku. Trzęsacz fot. CIPR Rewal

Muzeum Historii Trzęsacza
ul. Klifowa 3B
72-344 Rewal
tel. +48 91 / 386 29 26
www.muzeum-trzesacz.pl

 

Akademia Słońca w Rewalu fot. Gmina Rewal i) Rewal – miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie nad Morzem Bałtyckim. Na terenie gminy Rewal działa kolejka wąskotorowa. Do dziś z powodzeniem pełni rolę środka komunikacji, kursując wahadłowo pomiędzy 5 miejscowościami Gminy Rewal. Buchający dymem  zabytkowy parowóz z lat pięćdziesiątych XX wieku ciągnący odkryte wagony pełne turystów – to widok, który na stałe wpisał się w krajobraz uroczej, nadmorskiej gminy Rewal. Przejazd ciuchcią dostarcza wielu wrażeń i pozwala zwiedzić ciekawe miejsca na całej trasie.

Rewal fot. CIPR Rewal Centrum Informacji, Promocji, Rekreacji Gminy Rewal
ul. Szkolna 1
72-344 Rewal
tel. +48 91 / 386 26 29
fax. +48 91 / 386 29 27
e-mail: cipr@rewal.pl
www.rewal.pl

Latarnia morska w Niechorzu fot. Robert Dajczak j) Niechorze – nadmorska miejscowość wypoczynkowa oraz kąpielisko morskie w gminie Rewal. Jest kurortem wypoczynkowym w którym znajduje się dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów, kempingów oraz pól namiotowych. Mieści się tu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajduje się tu również dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przystań morska oraz latarnia morska.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego
al. Bursztynowa 28
72-350 Niechorze
tel. +48 91 / 386 32 50

Mrzeżyno fot. Czasnojć k) Mrzeżyno – nadmorska miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim, bazą wypoczynkowo-noclegową, wykorzystywaną w sezonie letnim. Leży w gminie Trzebiatów. Usytuowany jest tu port morski. Określa się je jako spokojny ośrodek turystyki rodzinnej. Znajduje się tu rozwinięta baza noclegowa: pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kempingi oraz pola namiotowe.

 

Dźwirzyno fot. Gmina Kołobrzeg l) Dźwirzyno – nadmorska miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim. Leży w gminie Kołobrzeg. Dźwirzyno znane jest z jednej z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu i jednego z najczystszych morskich kąpielisk. Dźwirzyno posiada nowoczesny port, przystań windsurfingową i jachtową. Prawie każdy z ośrodków wypoczynkowych posiada korty tenisowe, boiska do gier zespołowych czy kręgielnie. W 1978 roku Dźwirzyno uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Leczy się tu schorzenia układu oddechowego i krążenia. Coraz bardziej popularne stają się turnusy lecznicze. Na wysokości Kempingu „Biała Mewa” znajduje się wędrująca wydma, będąca reliktem wędrujących wydm, które dominowały w krajobrazie przed posadzeniem lasu.

Grzybowo fot. Gmina Kołobrzeg m) Grzybowo – położona jest nad samym Bałtykiem w gminie Kołobrzeg. Atrakcją miejscowości jest piaszczysta morska plaża o szerokości 30-50 metrów nad otwartym morzem i położenie blisko Kołobrzegu, ale na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku. W pobliżu Grzybowa linia brzegowa Bałtyku zagłębia się w ląd na 800 m i tworzy zatokę. Dzięki temu woda bywa tutaj cieplejsza. Funkcjonują tu strzeżone kąpieliska, pilnowane przez ratowników WOPR. W Grzybowie zadziwiają nas również torfowe skarpy wydmowe. Dzisiaj funkcjonuje tu wiele ośrodków wczasowych i pensjonatów o bardzo wysokim, a także o skromniejszym standardzie. Znajduje się tu również kemping „Bursztynek”.

Bazylika w Kołobrzegu fot. Gmina Kołobrzeg n) Kołobrzeg – to jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, którego sława sięga 200 lat. O renomie Kołobrzegu jako uzdrowiska może świadczyć miano „Perły Bałtyku”, jakie otrzymał już przed wojną z nadania kuracjuszy, a nie urzędników. Naturalnymi bogactwami, które przesądzają o roli Kołobrzegu jako uzdrowiska są: woda mineralna (solanka), borowina oraz lokalny klimat i wyjątkowa zieleń. Do Kołobrzegu przyjeżdża się po zdrowie i wypoczynek – tu wakacje trwają przez cały rok. Jednym z atutów miasta jest to, że na długości 11 km ma bezpośredni dostęp do otwartego morza. Chlubą miasta jest Park Zdrojowy, którego uzupełnieniem jest nadmorska promenada i plaża. Dumą i wizytówką Kołobrzegu jest Bazylika Konkatedralna (kolegiata).

Kołobrzeg fot. Gmina Kołobrzeg Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Kołobrzegu
pl. Ratuszowy 2/1
78-100 Kołobrzeg
tel. +48 94 / 355 13 20 lub 354 72 20
fax. +48 94 / 355 13 20
e-mail: it@cp.kolobrzeg.pl
www.kolobrzeg.turystyka.pl

Punkt Informacji Turystycznej w Kołobrzegu
ul. Dworcowa 1
78-100 Kołobrzeg
tel. +48 94 / 352 79 39
fax. +48 94 / 352 79 39
e-mail: turystyka@home.pl
Czynne poza sezonem: 8.0016.00

Ustronie Morskie fot. Powiat kołobrzeski o) Ustronie Morskie – atrakcyjny kurort leżący w pasie nadmorskim przy trasie Kołobrzeg – Koszalin. Działalność turystyczna prowadzona jest w blisko 240 obiektach przystosowanych dla potrzeb każdego turysty i kuracjusza. Wiosną i latem miłośnicy czynnego wypoczynku mogą skorzystać z uroków licznych ścieżek spacerowych i tras rowerowych. Można podziwiać tutaj rzadkie dzisiaj obiekty architektury szachulcowej oraz jeden z najstarszych kościołów Pomorza – kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Rusowie. Dużą popularność zyskały loty turystyczno–widokowe, podczas których można podziwiać nadmorską panoramę.

Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Ustroniu Morskim
ul. Osiedlowa 2B
78-111 Ustronie Morskie
tel. +48 94 / 351 41 75 lub 351 41 89
fax. +48 94 / 351 41 75
e-mail: turystyka@ustronie-morskie.pl
www.ustronie-morskie.pl

Latarnia morska w Gąskach fot. Marek Popławski p) Gąski – wieś letniskowa nad Morzem Bałtyckim, w której znajduje się zespół latarni morskiej.

 

 

 

Mielno fot. Marek Popławski r) Mielno – atrakcyjna nadmorska miejscowość położona nad szeroką, piaszczystą, plażą w otoczeniu lasów rozpościerających się wzdłuż wydm. Do dyspozycji turystów są kąpieliska strzeżone, baseny, boiska, korty tenisowe, siłownie i gabinety odnowy biologicznej. Przez teren gminy wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne oraz szlak wodny jeziora Jamno. Wypoczynek urozmaicają liczne imprezy kulturalne. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie to wielka, widowiskowa impreza, jedyna w kraju i na świecie z tak licznym udziałem miłośników kąpieli w morzu zimową porą.

Mielno fot. Gmina Mielno Biuro Promocji i Informacji Turystycznej w Mielnie
ul. Lechitów 23
76-032 Mielno
tel. +48 94 / 316 61 52 lub 318 99 55
e-mail: cit@mosir.mielno.pl
www.mosir.mielno.pl

 

s) Dąbki – wieś uzdrowiskowa położona w gminie Darłowo. Znajduje się tu wiele ośrodków leczniczych. Leczy się tu następujące choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby dolnych i górnych dróg oddechowych oraz choroby endokrynologiczne.

Darłowo fot. UMWZP t) Darłowo – główną atrakcją Darłowa jest gotycki zamek, w którym urodził się i wychował król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk I Pomorski, ostatni Wiking Bałtyku. Grobowiec króla znajduje się w największym z trzech gotyckich kościołów stojących w mieście. Dziś w zamku mieści się Muzeum z cennymi eksponatami średniowiecznej sztuki sakralnej oraz zabytkami związanymi z kulturą Pomorza. Kolejną perłą architektury jest skandynawski, gotycki kościół Świętej Gertrudy. Leczniczo czyste powietrze z jodem, pachnące żywicą nadmorskich lasów sosnowych oraz słoneczne piaszczyste i szerokie plaże oferują wypoczynek i wzmocnienie zdrowia. Ofertę wypoczynku urozmaicają hotele spa z rozbudowaną odnową biologiczną. Dla turystów aktywnych są ścieżki rowerowe, konie, quady, skutery, motorówki i oferta połowów morskich na kutrach.  Darłowo znane jest też ze zlotu historycznych pojazdów wojskowych.

Darłowo fot. UMWZP Muzeum Darłowo – Zamek Książąt Pomorskich
ul. Zamkowa 4
76-2150 Darłowo
tel. +48 94 / 314 23 51
fax. +48 94 / 314 23 51
e-mail: dyrektor@muzeumdarlowo.pl
www.muzeumdarlowo.pl

Darłówko fot. Gmina Darłowo u) Darłówko – nadmorska dzielnica miasta Darłowo. Znajdują się tu port, latarnia oraz liczne pensjonaty i domy wczasowe. Atrakcją w pobliskim Darłówku jest nowoczesny park wodny z podgrzewaną morską wodą i centrum konferencyjnym.

 

 

Latarnia morska w Jarosławcu fot. UMWZP w) Jarosławiec – wieś rekreacyjno-wypoczynkowa położona w gminie Postomino. Znajdują się tu kamieniste i piaszczyste plaże oraz przystań morska. Do głównych atrakcji należą latarnia morska oraz nowoczesny aquapark.

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->