Strona główna / Atrakcje turystyczne / Latarnie morskie

Latarnie morskie

Szlak Latarń Morskich fot. UMWZP Północna część województwa zachodniopomorskiego jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Piaszczyste plaże, wydmy, przybrzeżne jeziora, klifowe brzegi, uzdrowiska, unikatowe zabytki to atuty tej krainy. Ponadtysiącletnia historia tych ziem z pewnością podnosi ich atrakcyjność.

Przez dziesiątki lat żeglarzom kierującym się do zachodniopomorskich portów drogę wskazywało 7 latarń morskich. Dzisiaj latarnie te służą nie tylko nawigacji. Zabytkowe budowle stanowią dużą atrakcję turystyczną, również jako punkty widokowe.

Na Szlaku Latarń Morskich na Pomorzu Zachodnim znajdują się następujące miejscowości:

a) Świnoujście

Latarnia morska w Świnoujściu fot. UM Świnoujście Wysokość wieży: 64,8 m
Zasięg światła: 46,4 km 
Okres świecenia: co 5 s

Położenie:
53° 54′ 57.6 ” N
14° 17′ 03.0 ” E

Latarnia morska w Świnoujściu fot. UMWZP Latarnia w Świnoujściu stoi u ujścia Świny do morza. Jest najwyższa nad Bałtykiem i jedną z najwyższych na świecie. Zachowała się do czasów dzisiejszych tylko dzięki niesubordynacji niemieckiego latarnika, który w czasie wycofywania ze Świnoujścia wojsk niemieckich nie wykonał rozkazu wysadzenia jej.

W 1805 roku na głowicy falochronu wschodniego wzniesiono z desek i luster pierwszą latarnię morską. Jednakże nie był to budynek trwały i w 1828 roku na tym samym miejscu postawiono stalową konstrukcję. To latarnia odpowiadająca ówczesnym wymaganiom nawigacyjnym. Miała wysokość 40 stóp (ok. 12,6 m). Natomiast w 1854 roku rozpoczęto budowę obiektu istniejącego do dziś.

Latarnia morska w Świnoujściu fot. UM Świnoujście 1 grudnia 1857 roku po raz pierwszy rozbłysło światło latarni świnoujskiej. Białe światło latarni, wytwarzane przez palnik zasilany olejem rzepakowym, widziane było z odległości 24 mil morskich. W latach dwudziestych ubiegłego wieku w latarni zainstalowano światło elektryczne. Na początku XX wieku, w latach 1902-03 przeprowadzono gruntowny remont. Wtedy też przekrój wieży zmieniono z ośmiokątnego na kołowy.

Podczas nalotów alianckich w 1945 roku spadające na port bomby spowodowały popękanie kolumny wieży latarni. Uszkodzenia usunięto w 1959 roku wykonując zastrzyki betonowe zespalające betonowe mury. W latach 1996-2000 remontowano latarnię, aby 5 sierpnia 2000 roku otworzyć ją dla zwiedzających.

Latarnia w Świnoujściu jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10.00-18.00.
W latarni morskie w Świnoujściu znajduje się ekspozycja morska.

ul. Bunkrowa 1
72-601 Świnoujście
tel. +48 91 321 60 63

b) Kikut

Wysokość wieży: 18,2 m
Zasięg światła: 29,6 km
Okres świecenia: co 10 s

Położenie:
53° 58′ 59 ‚ N
14° 34’ 56 ” E

Latarnia jest umiejscowiona na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wysokim klifowym brzegu morskim około 300 m od jego linii. Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej.

Zbudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zapadła decyzja o rozbudowie systemu optycznego oznakowania nawigacyjnego. Po przebudowie oddano ją do użytku 15 stycznia 1962 roku. Wieża do wysokości 10,2 metra zbudowana jest z ciosanych kamieni polnych. Dobudowane do niej podwyższenie z cegły ma wysokość 2,6 m.

Cały obiekt ma więc łącznie 12,8 m, ale dzięki temu, że znajduje się na bardzo wysokim brzegu klifowym, wysokość jego światła jest najwyższa spośród latarni wybrzeża zachodniego.

Cały obiekt jest zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu. W związku z tym obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.

Turyści, którzy chcą obejrzeć budynek latarni z bliska, mogą wybrać się na około 5 km spacer czerwonym szlakiem z Wisełki w stronę plaży. Ze względu na słabe oznakowanie szlaku należy pamiętać, że w miejscu rozwidlenia szlaku należy skręcić w prawo.

c) Niechorze

Latarnia morska w Niechorzu fot. Robert Dajczak Wysokość wieży: 45 m
Zasięg światła: 37 km
Okres świecenia: co 10 s

Położenie:
54° 05′ 47 ” N
15° 03′ 57 ” E

Latarnia morska w Niechorzu fot. Robert Dajczak Na zachód od miejscowości Niechorze, na wysokim 21-metrowym klifowym brzegu, porośniętym gęstym lasem, stoi latarnia morska o charakterystycznym kształcie ośmiokątnej wieży z przyległymi dwukondygnacyjnymi przybudówkami mieszkalnymi.

Latarnia morska w Niechorzu funkcjonuje od 1 grudnia 1866 roku. Do wysokości 13 m jest ona czworokątna , natomiast powyżej ośmiokątna. We wnętrzu zbudowano krętą klatkę schodową liczącą ponad 200 stopni. Wieża zakończona jest gzymsem i tarasem widokowym. Całkowita wysokość obiektu wynosi 45 metrów. Z obu stron wieży przylegają przybudówki mieszkalne dla latarników.

W czasie działań wojennych w 1945 roku pocisk artyleryjski zniszczył laternę i znajdujące się w niej urządzenia optyczne. Wycofujący się Niemcy założyli w latarni osiem min, które jednak zdołano rozbroić. W latach 1999-2000 wykonano kapitalny remont kompleksu budynków w Niechorzu, który nabrał nowego blasku. W 2008 roku wykonano remont tarasu widokowego i laterny.

Latarnia w Niechorzu jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10.00-18.00.

d) Kołobrzeg

Latarnia morska w Kołobrzegu fot. Robert Gauer Wysokość wieży: 26 m
Zasięg światła: 29,6 km
Okres świecenia: co 3 s

Położenie:
54° 11′ 17 ” N
15° 33′ 22 ” E

Latarnia morska w Kołobrzegu fot. Robert Gauer Latarnia morska w Kołobrzegu znajduje się u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Rozciąga się z niej widok na port, morze i park zdrojowy. Pierwszą latarnię w Kołobrzegu uruchomiono w 1666 roku na wieży nowo zbudowanego gmachu Zarządu Portu. Ogień palono jednak tylko wtedy, kiedy do portu miał wpłynąć jakiś statek. Został on jednak zniszczony w 1709 roku w wyniku silnych sztormów. Jego miejsce zajął szaniec. Lata 1770-74 to czas budowy na miejscu szańca okrągłego fortu. Po wojnie francusko-niemieckiej, kiedy nastąpiła demilitaryzacja kołobrzeskiej twierdzy, przystąpiono do budowy stacji pilotów wraz z nową latarnią.

Latarnia morska w Kołobrzegu fot. Robert Gauer W 1909 roku na miejscu konstrukcji ryglowej postawiono masywny budynek z cegły. W takim stanie latarnia przetrwała do 12 lub 13 marca 1945 roku, kiedy została zburzona przez niemieckich saperów, gdyż stanowiła dobry znak nawigacyjny dla artylerii I Armii Wojska Polskiego.

Zaraz po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy latarni. Zbudowano ją jednak nie przed fortem, gdzie znajdowała się poprzednio, lecz na głównej platformie głównej twierdzy.

Latarnia w Kołobrzegu jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10.00-18.00.

e) Gąski

Latarnia morska w Gąskach fot. Marek Popławski Wysokość wieży: 49,8 m
Zasięg światła: 43,5 km
Okres świecenia: co 15 s

Położenie:
54° 14′ 34 ” N
15° 52′ 22 ” E

Latarnia morska w Gąskach fot. Marek Popławski Okrągła wieża latarni morskiej, wybudowana z czerwonej cegły, wznosi się nad lasem rosnącym na płaskim brzegu morskim. Do jej budowy dowożono materiały morzem, a wyładowywano je przy specjalnie do tego celu wybudowanym pomoście, wchodzącym prostopadle w morze. W 1878 roku zabłysło na jej szczycie światło i do dzisiejszych czasów świeci nieprzerwanie.

Budowa latarni trwała w latach 1876-78. Jest ona położona 112 metrów od brzegu morskiego. Na jest szczyt prowadzi 226 krętych schodów. Wysokość latarni wynosi 51,2 metra. W 1933 roku na zachodniej stronie wieży pojawiły się pęknięcia, na które założono plomby. W czasie wojny budynek nie ucierpiał.

Latarnia morska z domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi otoczona jest ceglanym murem. Wokół niej umiejscowiły się punkty sprzedaży pamiątek z latarni. Są tam też małe gastronomie, które wraz z parkingiem samochodowym dają możliwość dobrego wypoczynku na pobliskiej plaży.

Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10.00-18.00.

f) Darłowo / Darłówko

Latarnia morska w Darłowie fot. Gmina Darłowo Wysokość wieży: 21 m
Zasięg światła: 27,8 km
Okres świecenia: co 15 s

Położenie:
54° 26′ 31 ” N
16° 22′ 51 ” E

Latarnia morska w Darłowie fot. UMWZP Latarnia morska w Darłowie usytuowana jest u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku. Narażona jest na działanie silnych fal morskich, podczas często występujących w tym rejonie sztormów. W 1885 roku u nasady falochronu wschodniego zbudowana została z czerwonej cegły stacja pilotów. Do budynku pilotów przylegała od strony południowej wieża. W 1927 roku dobudowano jedną kondygnację, a nad nią laternę.

Obecnie wysokość latarni wynosi 22 metry. Lokalizacja darłowskiej latarni powoduje, że narażona jest ona na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W czasie sztormów woda czasem zalewa niemal cały budynek, a zimą ściany północne są skute lodem. Spowodowało to konieczność umocnienia ściany od strony morza.

Mimo grubości mury są mocno nawilgocone i nasycone solą, przez co obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.

g) Jarosławiec

Latarnia morska w Jarosławcu fot. UMWZP Wysokość wieży: 33,3 m
Zasięg światła: 42,6 km
Okres świecenia: co 9 s

Położenie:
54° 32′ 30 ” N
16° 32′ 41 ” E

Latarnia morska w Jarosławcu fot. UMWZP Latarnię morską w Jarosławcu uruchomiono w 1838 roku. Świeciła ona nieprzerwanie przez ponad sto lat, aż do drugiej wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Dopiero rok po wojnie wznowiła swoją działalność.

Budowę latarni zlokalizowanej w odległości około 400 metrów od brzegu rozpoczęto w 1829 roku.Gdy jesienią 1830 roku zakończono prace okazało się, że wzniesiony budynek jest za niski i zasłaniają go drzewa. Dopiero po pięciu latach zdecydowano o przeznaczeniu obiektu na mieszkania dla latarników, a do istniejącego budynku dobudowano okrągłą ceglaną wieżę, która jest obecnie latarnią.  Całkowita wysokość wieży latarni z laterną wynosiła 33,3 metra.

Latarnia w Jarosławcu jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich

pl. Batorego 4
70-207 Szczecin
tel. +48 91 440 32 29
e-mail: prezes@latarnie.com.pl
www.latarnie.com.pl

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->