Strona główna / Atrakcje turystyczne / Fortyfikacje, umocnienia

Fortyfikacje, umocnienia

Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajdują się liczne fortyfikacje i umocnienia. Są to pozostałości licznych wojen, które nie oszczędzały tych terenów.

Szlak Umocnień Wału Pomorskiego

Bunkry w Wałczu fot. UMWZP Na Pojezierzu Wałeckim ciekawą atrakcję turystyczną, szczególnie dla miłośników militariów, stanowią pozostałości tzw. Wału Pomorskiego. W okresie przygotowań Hitlera do wojny w 1934 roku podjęto intensywną budowę umocnień ciągnących się od Morza Bałtyckiego w okolicy Darłowa aż do tzw. Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Bunkry w Wałczu fot. UMWZP W rejonie Nadarzyc, Wałcza i Strzalin powstały bunkry i schrony bojowe o grubości ścian 210 cm a stropu 190 cm. Wyposażenie stanowiły działa szybkostrzelne średniego kalibru, działa przeciwpancerne, ciężkie karabiny maszynowe i wyrzutnie granatów moździerzowych. Schrony rozmieszczone były co 400-600 m zapewniając pokrycie ogniem całego przedpola.

Bunkry w Wałczu fot. UMWZP Ciężkie i krwawe walki o przełamanie Wału Pomorskiego toczyły się na początku 195 roku. Dziś świadectwem tamtych dni są pozostałości zniszczonych bunkrów i schronów w lasach Pojezierza Wałeckiego, a także ekspozycje muzealne. Dla upamiętnienia tamtych zdarzeń co roku w I dekadzie czerwca organizowany jest na Pojezierzu Wałeckim Rajd Szlakiem Umocnień Wału Pomorskiego.

Dodatkowe informacje na temat szlaku oraz rajdu można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Umocnienia Wału Pomorskiego fot. Gmina Wałcz Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Wałeckiego

Plac Wolności 1
78-600 Wałcz
tel. +48 67 / 250 12 20
fax. +48 67 / 258 26 18
e-mail: promocja@umwalcz.pl

Świnoujście – twierdza na wyspach

Fort w Świnoujściu fot. UM Świnoujście Fortyfikacje jako produkt turystyczny pod nazwą „Świnoujście – twierdza na wyspach” wyróżnione zostały Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Szlak obejmuje najciekawsze zabytki architektury militarnej po wschodniej i zachodniej stronie ujścia Świny.

Fort Anioła fot. UM Świnoujście Rozpoczyna się w najstarszym i najciekawszym obiekcie obronnym lewobrzeża – Forcie Wschodnim, funkcjonującym także pod nazwą „Fortu Gerharda”. Jest on jednym z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych fortów nadbrzeżnych w naszej części Europy.  Wybudowany przez pruskich fortyfikatorów był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście. Dla turystów przygotowanych jest tu wiele niespodzianek, m.in. turniej o szablę komendanta, nocne manewry oraz poszukiwanie skarbów.

Fort Zachodni fot. UM Świnoujście Na prawobrzeżu zlokalizowane są dwa inne forty. Zachodni Fort Artyleryjski, zbudowany w latach 1856-61, stanowił niegdyś jedno z czterech dzieł fortecznych u ujścia Świny przeznaczonych do obrony wejścia do portu oraz podjęcia ewentualnej walki z okrętami na morzu.  Obecnie Fort Zachodni posiada ekspozycję kilku torped i dział, m.in. morskich. W sezonie letnim okazjonalnie odbywają się tu jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów.

W Forcie Anioła, który został wybudowany w latach 1845-58 na wzór Mauzoleum Hadriana – dzisiejszy Zamek św. Anioła w Rzymie, odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, koncerty muzyczne i spotkania z poezją.

Dodatkowe informacje można uzyskać:

Fort Gerharda fot. UM Świnoujście Centrum Informacji Turystycznej w Świnoujściu

Wybrzeże Władysława IV (przeprawa promowa)
72-600 Świnoujście
tel. +48 91 / 322 49 99
fax. +48 91 / 327 16 29
e-mail: cit@um.swinoujscie.pl
www.uznam.com.pl/cit.htm

Czynne:

poniedziałek – piątek:  9.00 – 17.00
sobota: 10.00 – 14.00

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->