Strona główna / Atrakcje turystyczne / Rejon Pamięci Narodowej

Rejon Pamięci Narodowej

Rejon Pamięci Narodowej w województwie zachodniopomorskim wyznaczają ważne dla historii polskiego oręża miejscowości:

a) Cedynia,
b) Siekierki,
c) Stare Łysogórki,
d) Gozdowice,
e) Czelin
f) Osinów Dolny.

Muzeum Regionalne w Cedyni fot. UMWZP Wymienione wyżej miejscowości to miejsca, które łączą w sobie klamrą dziejów 2 bitwy: zwycięstwo wojów Mieszka I pod Cedynią w 972 roku oraz forsowanie Odry 16 kwietnia 1945 roku przez I Armię Wojska Polskiego.

Pamięci tych heroicznych wydarzeń strzegą nadodrzańskie pomniki, cmentarze wojskowe i małe muzea, wpisane w turystyczny krajobraz Nadodrza. Warto zwiedzić wymienione miejsca w celu bliższego poznania tego wyjątkowego pod względem kulturowym i przyrodniczym zakątka Pomorza. To istna lekcja edukacji regionalnej i patriotyzmu.

Warto zwiedzić:

Siekierki – pomnik upamiętniający saperów

W miejscu, w którym dziś stoi pomnik, żołnierze 1 Batalionu Saperów, 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 8 Batalionu Saperów i 1 Brygady Saperów zorganizowali podczas forsowania Odry w dniach 14-20 IV 1945 roku przeprawę wojsk w marszu na Berlin.

Pomnik Matki Polki w Osinowie Dolnym

Pomnik Bitwy pod Cedynią w Osinowie Dolnym fot. UMWZP Obchody rocznicowe upamiętniające forsowanie Odry w 1945 roku  rozpoczynają się w Osinowie Dolnym (gmina Cedynia) od złożenia kwiatów pod pomnikiem Matki Polki, poświęconym I Samodzielnej Brygadzie Moździerzy, która brała udział w ciężkich walkach o likwidację ostatniego niemieckiego przyczółka mostowego na wschodnim brzegu Odry.

 

Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach

Cmentarz siekierkowski w Starych Łysogórkach fot. UMWZP Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach (gmina Mieszkowice) powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Spoczywa na nim 1973 żołnierzy poległych podczas forsowania Odry jak i w walkach o Berlin w 1945 roku. Na zbiorowych mogiłach stoi 1200 symbolicznych krzyży, nad nimi zaś góruje 18-metrowy granitowy obelisk autorstwa rzeźbiarza Sławomira Lewińskiego, odsłonięty w 1961 roku. Pomnik ozdobiony jest dwoma grunwaldzkimi mieczami z postacią matki z dzieckiem na ręku oraz rozpiętym żaglem symbolizującym przeprawę przez rzekę.

Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach

Cmentarz siekierkowski w Starych Łysogórkach fot. UMWZP W Starych Łysogórkach (gmina Mieszkowice) nieopodal Siekierkowskiego Cmentarza Wojennego znajduje się Muzeum 1 Armii Wojska Polskiego. Zgromadzone w nim eksponaty związane są z wydarzeniami nad Odrą w 1945 roku. Przed muzeum znajduje się największy eksponat – czołg, który przejechał szlak bojowy o długości 1290 km od Żytomierza przez Warszawę, Kołobrzeg, Gozdowice, aż po Łebę.

Czynne:
w okresie letnim w godzinach: 10.00 –  16.00.
w okresie zimowym (zorganizowane grupy) tel. +48 91 / 41 45 210 lub 46 66 900.

Gozdowice

Pomnik w Gozdowicach fot. UMWZP W Gozdowicach (gmina Mieszkowice) miało miejsce forsowanie Odry w dniach 14-20 kwietnia 1945 roku. Forsowania dokonały oddziały Wojska Polskiego przygotowujące się do szturmu na Berlin. Znajduje się tu Pomnik Sapera – odsłonięty w 1952 roku, przebudowany w 1972 roku. Jest tu także Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego, które mieści się w budynku, który podczas forsowania Odry w 1945 roku był siedzibą dowodzenia wojsk inżynieryjnych I Armii Wojska Polskiego i dowódcy 6. Batalionu Pontonowo-Mostowego. Znajdują się w nim eksponaty i modele urządzeń przeprawowych. Kamienna Ściana Chwały – na ścianie znajduje się mapa Polski. Tablica została poświęcona żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego.

Czynne:
w okresie letnim (oprócz poniedziałku) w godzinach: 10.0016.00.
w okresie zimowym (zorganizowane grupy) tel. +48 91 / 41 45 210 lub 46 66 900.

Słup graniczny w Czelinie

Słup graniczny w Czelinie fot. CIT Mieszkowice Obelisk w Czelinie (gmina Mieszkowice) symbolizuje I słup graniczny wkopany 27 lutego 1945 roku nad brzegiem Odry przez żołnierzy 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Tego podpisano akt erekcyjny o treści: „Nasz oddział jako pierwszy oddział Wojska Polskiego, który dotarł do zachodnich rubieży Rzeczypospolitej Polskiej, ku wiecznej rzeczy pamiątce, wbił graniczny słup, na starej polskiej rzece Odrze. Dla upamiętnienia tej historycznej chwili, do której tak długo dążyliśmy, ]składamy uroczyście własnoręczne podpisy…”,  Słup graniczny w Czelinie fot. CIT Mieszkowice który włożono do butelki, zakorkowano i zalano smołą, a następnie przywiązano do słupa i wkopano. Obecny obelisk I słupa granicznego odsłonięto 9 października 1968 roku. Historyczny słup z lutego 1945 roku wraz z oryginałem aktu erekcyjnego znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a ich kopie w Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego przy Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz w Muzeum Wojskowym we Wrocławiu.

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->