Strona główna / Atrakcje turystyczne / Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina!

Jedną z największych atrakcji Pomorza Zachodniego niewątpliwie jest możliwość odbywania podróży w czasie … W najodleglejszą można się udać właśnie w wolińskim skansenie. Nie jest to jednak miejsce przeznaczone wyłącznie dla pasjonatów historii. To także doskonała rozrywka dla rodzin z dziećmi oraz niecodzienna atrakcja dla każdego wielbiciela turystyki.

Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Maleńka osada położona jest na wyspie Ostrów na opływającej Wolin rzece Dziwnej. Można do niej dotrzeć za pomocą większego mostu od strony Wolina lub mniejszego od strony sąsiedniej miejscowości Recław.

Malowniczo usytuowana wioska Słowian i Wikingów to kilkanaście chat będących rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego Wolina. Każda z nich, podobnie jak brama z wałami obronnymi i palisadą, została zbudowana pradawną metodą, z użyciem stosowanych wówczas budulców i narzędzi. Wnętrze każdej z chat jest dokładnym odwzorowaniem wyposażenia słowiańskich chat.

Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Wszystkie chaty są otwarte dla zwiedzających. Można w nich usiąść na prasłowiańskim łóżku lub przy stole zastawionym produkowanymi tak, jak setki lat temu naczyniami. W chatach zastaniemy ubranych w stroje z epoki przedstawicieli różnych zawodów. Można podpatrzeć, jak słowiańscy powroźnicy wyplatali sznury, jak mincerze wybijali monety, jak tkały i przyrządzały strawę niewiasty, jak wędzono, lepiono garnki, wyrabiano biżuterię, obuwie czy broń.

Chętni mogą sami spróbować ukręcić sobie na pamiątkę powróz lub wybić własnoręcznie denar Mieszka I. Na poszukiwaczy mocniejszych wrażeń czekają łuki, dzidy i miecze oraz oczywiście bitewne odzienie. Kto chce sprawdzić, czy ma w sobie krew woja powinien zacząć od włożenia na siebie hełmu i kolczugi.

Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Dzieci natomiast mogą się pobawić na takim samym placu zabaw, na jakim przed wiekami bawili się mali Słowianie lub skorzystać z dostępnych na miejscu drewnianych tarcz i mieczy, by wprawiać się  boju niczym mali wikingowie.

Pokazy i nauka dawnych rzemiosł

Centrum Słowian i Wikingów fot. Centrum Słowian i Wikingów W czasach wczesnego średniowiecza wszystko, począwszy od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby igła do szycia, po budowę domów mieszkalnych było wykonywane ręcznie przy użyciu prostych narzędzi. Pomimo szeroko rozwiniętego handlu wyrobami rzemieślników większość na co dzień niezbędnych rzeczy i produktów było robione własnoręcznie.

W Centrum Słowian i Wikingów można nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków sprzed 1000 lat. Rekonstrukcje domów zbudowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych z terenu Wolina.

Odlewnictwo, jubilerstwo

W czasach wczesnego średniowiecza odlewano przeważnie metodą wosku traconego. Z wosku pszczelego był wykonywany model, następnie doklejano woskowy układ wlewczy i całość oblepiano gliną tworząc formę odlewniczą. Suszono ją, po czym wypalano tak, aby wosk się wytopił. Drugim etapem procesu było topienie metalu (brąz lub srebro) w specjalnym palenisku, w małych glinianych tyglach, a następnie wlanie go do glinianej formy.

W wykopaliskach archeologicznych znajdowane są zarówno wyroby sztuki jubilerskiej, jak i także formy odlewnicze. Inną metodą wykonywania biżuterii srebrnej  była tak zwana granulacja. Na płaszczyznę metalu nakładano małe kulki srebra, a następnie zgrzewano je z podłożem, tworząc w ten sposób misterną dekorację. Tymi metodami wykonywano między innymi: zapinki, klamry i okucia do pasków, pierścienie, bransolety, zawieszki, paciorki, itp.

Żeglowanie, nawigacja i łodzie wikingów

Centrum Słowian i Wikingów fot. Centrum Słowian i Wikingów Długa łódź z prostokątnym żaglem to najbardziej charakterystyczny symbol epoki wikingów. Utrwalił się on w świadomości dzięki odkryciom wspaniałych łodzi bojowych (drekarów) w Norwegii, Danii i w Niemczech. Żeglarzami byli również Słowianie, a wczesnośredniowieczny Wolin to jeden z ich najważniejszych portów. Archeolodzy odkryli tu aż osiem wraków statków z tego okresu oraz wiele ich części.

W okresie średniowiecza dzielni żeglarze docierali rzekami w tak odległe miejsca jak Konstantynopol, a przez morza i ocean do Ameryki. Wolin we wczesnym średniowieczu znajdował się na przecięciu szlaków handlowych północnej Europy i był jednym z największych portów Morza Bałtyckiego. Cieśnina „Dziwna” była dużo szersza i głębsza w tamtych czasach  długie łodzie z wielkimi żaglami mogły tędy przepływać. Kroniki sprzed 1000 lat podają, iż w Wolinie mogło cumować nawet 300 jednostek.

W Centrum Słowian i Wikingów można podziwiać „Orła Jomu”, replikę łodzi słowiańskiej z XII wieku, znalezionej w Kamieniu Pomorskim (25 km od Wolina). Ma ona 12 metrów długości, wykonana jest z drewna dębowego. Oryginał służył prawdopodobnie jako łódź handlowa.

Dawna kuchnia

Centrum Słowian i Wikingów fot. Centrum Słowian i Wikingów Na podstawie znalezisk archeologicznych takich jak np.: nasiona roślin, kości zwierząt lub rybie łuski – można odtworzyć listę produktów spożywanych w czasach wczesnego średniowiecza. W Wolinie znaleziono nasiona warzyw: fasola, groch, bób, dynia, koper, marchew; zbóż: pszenica, żyto, owies; owoców: jabłko, winogrona, brzoskwinia, śliwka, gruszka; kości zwierząt: świnia, krowa, koń, koza; łuski ryb oraz tarcze kostne 200-kilogramowego jesiotra.

Aby zrobić wędzarnię, potrzeba tylko trochę wikliny i gliny. Stawiamy konstrukcję z wikliny, oblepiamy ją gliną i wędzarnia gotowa. Teraz już tylko trzeba zdobyć świeże ryby lub mięso zawinięte w liście np. chrzanu i oblepione gliną. Tak przygotowane zakopujemy w mocno rozgrzanym ognisku i pieczemy nie całą godzinę. Samemu łatwo zrobić także podpłomyki i upiec je na blasze nad ogniskiem.

Festiwal Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów fot. Centrum Słowian i Wikingów Podczas trzech dni festiwalu Wolin staje się na powrót średniowiecznym portem handlowym z czasów swojej świetności, kiedy przypływali tu handlarze z całego świata, a najdoskonalsi rzemieślnicy prezentowali swoje kunsztowne wyroby. Zazwyczaj spokojna i bezpieczna osada staje się też momentami polem zaciekłej walki wikińskich i słowiańskich plemion.

Idea tego niezwykłego festiwalu nawiązuje do skandynawskiej legendy o warownym mieście wojów „Jomsvikingasagi”. Zazwyczaj jest on organizowany w pierwszy weekend sierpnia. Pierwszy Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie miał miejsce w 1993 roku. Po dwóch latach przerwy powrócił w 1996 roku i od tamtej pory odbywa się nieprzerwanie do dziś. Przez ten czas impreza stała się znaną na całym świecie marką. Co roku do Wolina, prócz wojów i rzemieślników z Polski przybywają też grupy rekonstrukcji historycznej i pasjonaci kultury Słowian i wikingów ze wszystkich krajów Europy, a nawet z tak odległych zakątków, jak Kanada czy z Australii. To międzynarodowe towarzystwo zakłada obóz w pobliżu wioski i tam przez kilka dni żyją tak, jak przed tysiącem lat.

Festiwalowi towarzyszy szereg innych atrakcji. O określonych godzinach odbywają się inscenizacje nawiązujące do obyczajów pradawnych ludów. Możemy więc zobaczyć m.in. jak wygląda swaćba (słowiańskie zaślubiny), jak odbywał się sąd (mir świątynny), jak przebiegał dawniej pogrzeb, wróżby plemienne, obrzęd ognia czy ofiarowania, jak wyglądał targ niewolników, jak się bawiono i w co grano w średniowieczu.

Prezentowana jest też emocjonująca inscenizacja bitwy morskiej wikingów oraz walki plemion na ubitej ziemi. Przez cały czas trwania festiwalu odbywają się konkursy, gry i zabawy dla wszystkich chętnych bez względu na wiek, a wszystko to w niezwykłej oprawie muzycznej zapewnionej przez zespoły wykonujące muzykę dawną.

Lekcje żywej historii

Centrum Słowian i Wikingów fot. Centrum Słowian i Wikingów W Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie organizowane są również warsztaty dawnych rzemiosł, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W otoczeniu rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina uczestnicy „lekcji żywej historii” uczą się lepić naczynia z gliny, wyrabiać filc, pisać gęsimi piórami, strzelać z łuku, itp. Poznają także zasady walki z dawnych czasów oraz mogą spróbować podpłomyków pieczonych na blasze z miodem, marmoladą lub twarogiem, chleba ze smalcem i herbaty ziołowe.

Na wszystkich czeka także „historyczny” plac zabaw z różnymi grami i zabawami. W czasie zajęć uczestnicy nie tylko dowiadują się ciekawych rzeczy na temat dawnego Wolina oraz okresu średniowiecza, ale także przez aktywny udział w warsztatach „doświadczają historii” poprzez działania praktyczne, które pozwalają uzmysłowić sobie, jak mogło wyglądać życie codzienne przed 1000 lat.

Budowniczowie Centrum Słowian i Wikingów stworzyli program zajęć, który pozwala zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Wolina 1000 lat temu. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, iż taka forma „lekcji historii” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich grup wiekowych.

Centrum Słowian i Wikingów oferuje następujące prezentacje i warsztaty dawnych rzemiosł:

a) bicie monet,
b) snycerka,
c) rzeźbienie w rogu i kości,
d) skórnictwo,
e) tkactwo,
f) mielenie zboża,
g) jubilerstwo,
h) pieczenie podpłomyków,
i) wikliniarstwo,
j) garncarstwo,
k) produkcja pergaminu,
l) prezentacja uzbrojenia i pokazy walk,
ł) strzelanie z łuku,
m) rejsy repliką dawnej łodzi.

Centrum oferuje również gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych:

a) atak mieczem na kapustę,
b) nauka pisania runami,
c) walka na równoważni,
d) przeciąganie skóry dzika,
e) przymierzanie strojów i uzbrojenia,
f) nauka walki mieczem, toporem i włócznią,
g) rzucanie kółkami,
h) gra na ligawie.

Skansen jest czynny od kwietnia do października.

kwiecień – czerwiec: 10.00 – 16.00
lipiec – sierpień: 10.00 – 18.00
wrzesień – październik: 10.00 – 16.00

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta

ul. Graniczna 2
72-510 Wolin
tel. +48 91 326 07 41
fax. +48 91 326 07 41
e-mail: stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com
www.jomsborg-vineta.com 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->