Strona główna / Atrakcje turystyczne / Pokaz slajdów « Żubry i Bielik

Żubry i Bielik

Posiłek żubrów w Wolińskim Parku Narodowym fot. Marek Szwarc W województwie zachodniopomorskim można spotkać królewskie zwierzęta zagrożone wyginięciem. To żubr i bielik. Są one objęte szczególną ochroną, gdyż ich liczba gwałtownie maleje.

Żubry na Pomorzu Zachodnim można spotkać w:

a) nadleśnictwie Wałcz (rejon Mirosławca i Drawska Pomorskiego) – żyją tam 43 sztuki,
b) okolicach Łobza i Dobrzan – żyje tam po 8 sztuk,
c) w Wolińskim Parku Narodowym – 5 sztuk.

Żubr z mamą w Wolińskim Parku Narodowym fot. Jacek Misiak W Międzyzdrojach na terenie Wolińskiego Parku Narodowego została utworzona Pokazowa Zagroda Żubrów. Zagroda ma powierzchnię 28 ha, a z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 km. Żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe.

Żubry przywieziono tu w lipcu 1976 roku. Były to 4 żubry: „Pomina”, „Podskakiewicz”, „Pompeja” i „Podwyżka”. Obecnie większość żubrów żyjących na terenie zagrody tutaj właśnie się urodziła. Średnio co roku rodzi się tutaj 1-2 cieląt. Obecnie liczba żubrów wynosi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Międzyzdrojach – 5 sztuk. Żubry nizinne, do których zaliczane są wolińskie żubry, są wpisywane i specjalnie oznaczane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO – pierwsze litery słowa POLAND.

Żubr w Wolińskim Parku Narodowym fot. Jacek Misiak W Pokazowej Zagrodzie Żubrów można spotkać z bliska w odrębnych siedzibach: dziki, jelenie i bieliki. Wiele z nich to rekonwalescenci, po dojściu do zdrowia, zwierzęta te wypuszczane są na wolność. W Zagrodzie znajduje się bielik o imieniu Jurand, który nie zostanie jednak wypuszczony na wolność, gdyż urodził się ślepy i nie dałby sobie rady w naturalnym środowisku. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę, również weterynaryjną.

Bieliki żyją również na wolności. Najliczniej występują na Pomorzu Zachodnim: w rejonie Zalewu Szczecińskiego, wyspy Wolin (gdzie na 13 km2 stwierdzono obecność 9 par), Puszczy Wkrzańskiej oraz na Pojezierzu Myśliborskim i Drawskim.

Warto dodać, iż bielik jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Na jego obszarze znajduje się stanowisko lęgowe ptaków, na którym kolejne pokolenia nieprzerwanie od 120 lat zakładają swoje gniazda.

Żubrowisko w Wolińskim Parku Narodowym for. Marek Szwarc Godziny otwarcia Rezerwatu pokazowego żubrów:
    
1 maj – 30 wrzesień: 10.00 – 18.00 (oprócz poniedziałków)
1 październik – 30 kwiecień: 8.00 – 16.00 (oprócz niedziel i poniedziałków).

Ceny biletów:

bilet ulgowy: 3,00 zł
bilet normalny: 5,00 zł

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Woliński Park Narodowy

ul. Niepodległości 3a
72-500 Międzyzdroje
tel. 91 / 328 07 27 lub 328 07 37
fax. 91 / 328 03 57
e-mail: sekretariat@wolinpn.pl
www.wolinpn.pl 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->