Strona główna / Aktywny wypoczynek / Żaglówki

Żaglówki

Regaty żeglarskie na Zalewie Kamieńskim fot. Ciszewski Pomorze Zachodnie to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Malownicze szlaki wodne, wyjątkowe akweny o zróżnicowanej specyfice i walorach krajobrazowych, wreszcie gościnne przystanie. Co najważniejsze nie brakuje tu także imprez , w których żeglarze mogą wystartować, a ,,szczury lądowe” oglądać i nabierać ochoty na uprawianie tego sportu.

[SinglePic nie odnaleziony]Szczecin i jego okolice charakteryzuje wyjątkowe – z punktu widzenia – położenie geograficzne. Miasto leży nad rzeką Odrą, Jeziorem Dąbie i Zalewem Szczecińskim. Szczecin jest też oknem na Bałtyk dla tysięcy miłośników żeglarstwa z głębi lądu, w szczególności tych, których macierzyste porty są zlokalizowane w Berlinie i całych północno -wschodnich Niemczech. Poprzez sieć kanałów i rzek ze Szczecina można dopłynąć nawet do Paryża i dalej.

Turystyka żeglarska na jeziorze Dąbie

Przystań jachtowa fot. Czasnojć Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym w dolinie Odry. Od południowo-zachodniego brzegu Dąbie połączone jest z Duńczycą (Zachodnią i Wschodnią). Od południowego brzegu uchodzi Regalica, odchodząca od Odry Wschodniej. Do południowej zatoki Małe Dąbie uchodzą dwie rzeki: Płonia oraz Chełszcząca. Od wschodniej strony spływają z polderów Kanał Komorowski oraz Kanał Łąka. Od zachodniego brzegu do Dąbia uchodzi Święta, która odchodzi od Odry.

Przez Dąbie przebiega tor wodny o długości 14,5 km, szerokości 150 m i głębokości 10 m, który łączy port Schwedt nad Odrą z Zatoką Pomorską. Dąbie jest jedynym jeziorem w Polsce dostępnym dla statków pełnomorskich. Nad brzegiem jeziora Dąbie znajduje się wiele marin i przystani żeglarskich oraz przystanie turystyczne:

a) marina „Camping Marina”  PTTK,
b) marina Euro Jachtklubu „Pogoń”,
c) przystań jachtowa „Marina Hotele”,
d) marina Jacht Klubu AZS,
e) marina Jacht Klubu „Harcerski Ośrodek Morski”,
f) przystań żeglarska Jacht Klubu Morskiego LOK,
g) przystań żeglarska Klubu Ligi Morskiej „Prawobrzeże” w Szczecinie,
h) przystań turystyczna Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży,
i) przystań turystyczna Goleniowskiego Młodzieżowego Domu Sportu w Lubczynie.

Marina na jeziorze Dąbie fot. Tylewski Jezioro Dąbie jest szczególnie dobrym miejscem do uprawiania sportu żeglarskiego. Odbywają się tu regaty i inne imprezy żeglarskie. W 2007 roku odbył się w Szczenie finał regat The Tall Ship Race’s, w którym wzięła udział ogromna liczba jednostek pływających z całego świata. Na jeziorze Dąbie przez cały rok dominują wiatry północno-zachodnie. Najtrudniejsze warunki do żeglowania występują w okresie jesienno-zimowym. Jest to spowodowane niewielkimi rozmiarami i małą głębokością jeziora dochodzącą do maksimum 4,2 m. Zbiornik ten charakteryzuje się krótką falą, co przy silnych wiatrach stwarza pewne niebezpieczeństwo dla żeglugi. Innym utrudnieniem dla żeglarzy są liczne sieci rybackie.

Turystyka żeglarska na Zalewie Szczecińskim

Regaty na Zalewie Kamieńskim fot. Ciszewski W regionie Szczecina żegluje się głównie po płytkich i niewielkich wodach Zalewu Szczecińskiego. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa. Zalew Szczeciński jest akwenem bezpośrednio dostępnym do licznych przystani po polskiej i po niemieckiej stronie granicy. Z północnego wybrzeża Niemiec na wody Zalewu Szczecińskiego można się dostać płynąc od Stralsundu. Przez Zalew ciągnie się pogłębiony tor wodny ze Szczecina do Świnoujścia. W obrębie Zalewu Szczecińskiego główne kierunki prądu układają się wzdłuż rynny toru wodnego. Występują tu również prądy prostopadłe do tego toru, przyczyniające się do jego zamulenia.

Prędkość prądu waha się wokół 0,1 m/s, przeważają fale zachodnie, latem fala nie przekracza 1,3 m, a jesienią i zimą może dochodzić do 2 m przy wietrze do 5 stopni w skali Beauforta. Zalew połączony jest z Zalewem Kamieńskim. Na tym odcinku fale dochodzą do 1,5 m wysokości i 14 m długości. Na południu Zalew jest obniżony. Znajdują się tam następujące mariny i przystanie żeglarskie:

a) nabrzeże Północno-Zachodnie w Wolinie,
b) UKS „Albatros” przy PTZN w Wolinie,
c) przystań żeglarska Ośrodka Kultury i Sportu w Kamieniu Pomorskim,
d) przystań miejska w Nowym Warpnie,
e) Centralny Ośrodek Żeglarski Polskiego Związku Żeglarskiego w Trzebieży,
f) port miejski w Trzebieży,
g) basen kolejowy w Stepnicy,
h) klub „Roztoka” za Basenem Rybackim w Stepnicy,
i) klub Żeglarski i motorowodny LOK w Stepnicy.

Turystyka żeglarska na Morzu Bałtyckim

[SinglePic nie odnaleziony]Morze Bałtyckie to możliwość uprawiania zarówno żeglarstwa przybrzeżnego jak i morskiego. Zachodnia część polskiego wybrzeża obfituje w przystanie, z których podejmowane są krótko i średniodystansowe rejsy na Zalew Szczeciński i do Szczecina, pomiędzy portami Pomorza Zachodniego, na wyspy Uznam i Rugię, a także na Bornholm i do wybrzeży Szwecji. Najbardziej uczęszczana przez żeglarzy jest Zatoka Pomorska, leżąca w wierzchołku rozległego zatokowego wcięcia południowych wybrzeży Bałtyku, między Jarosławcem a Arkoną. Na Bałtyku dominują wiatry o kierunku południowo-zachodnim i północno-zachodnim. Bałtyckie wiatry najsilniejsze są zimą. Znajdują się tam następujące mariny i przystanie żeglarskie:

a) basen Północny w Świnoujściu,
b) nabrzeże Białej Floty w Dziwnowie,
c) port w Mrzeżynie,
d) port jachtowy w Kołobrzegu,
e) port w Darłowie.

Turystyka żeglarska na jeziorach Pomorza Zachodniego

Przystań jachtowa fot. Gmina Kobylanka Jezioro Miedwie – jest piątym co do wielkości polskim jeziorem. Kształt, wielkość i położenie jeziora sprzyjają powstawaniu fal szczególnie atrakcyjnych do żeglowania. Jego głębokość wynosi 43,8 m, linia brzegowa ma długość ok. 39 km. Nad północnym brzegiem jeziora znajduje się plaża Ośrodka Sportu i Rekreacji ze Stargardu Szczecińskiego.

Jezioro Morzycko fot. Gmina Moryń Jezioro Barlineckie – jest to największy akwen Pojezierza Myśliborskiego. Otacza ono od południa i południowego wschodu miasto Barlinek, które wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji stanowi naturalne zaplecze dla uprawiania turystyki wodnej. Jezioro ma długość 4 km i szerokość 2 km. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy: Sowia, Nadzieja, pływająca wyspa Zielona i największa wyspa Łabędzia. Na jeziorze  Barlineckim organizowane są zawody w klasie Omega, będące jednocześnie eliminacją do Pucharu Polski w tej klasie.

Pojezierze Drawskie fot. A Słodkowska Jezioro Drawskie – największe i najgłębsze jezioro Pojezierza Drawskiego (83 m). Posiada bardzo rozbudowaną linię brzegową, przypominającą wysokie klify, liczne zatoki i kilka półwyspów oraz 14 wysp. Nad akwenem zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie sprzętu pływającego.

Jezioro Myśliborskie – jezioro ma długość 6,5 km oraz szerokość 1,6 km, a głębokość oscyluje w granicach 22,3 m. Długość linii brzegowej  wynosi 21 km. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Zlokalizowany nad jeziorem Ośrodek Sportów Wodnych ,,Szkuner” prowadzi wypożyczalnie jachtów i organizuje kursy żeglarskie. Na jeziorze Myśliborskim odbywają się lokalne zawody żeglarskie.

Najprężniejszą organizacją zarządzającą żeglarstwem w naszym regionie jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski w Szczecinie. Funkcjonuje on nieprzerwanie od roku 1947, prowadząc działalność sportową, szkoleniową i organizacyjną.

Kontakt:

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski w Szczecinie

ul. Dworcowa 19
70-206 Szczecin
tel. +48 91 / 434 76 48
e-mail: biuro@zozz.com.pl
www.zozz.com.pl

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->