Strona główna / Aktywny wypoczynek / Turystyka wodna / Narty wodne

Narty wodne

Wyciąg do nart wodnych w Szczecinku fot. Gmina Szczecinek Narty wodne są dyscypliną sportową i czynnym wypoczynkiem polegającym na jeździe na 1 lub 2 nartach po wodzie za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim.

Narciarstwo wodne to sport wynaleziony w USA w 1922 roku przez Ralpha Samuelsona. Stał się on popularny w wielu krajach świata, w których istnieją odpowiednie warunki do jego uprawiania.  Potrzebne do tego są duże zbiorniki wodne bez fal – rzeki, jeziora i zamknięte zatoki morskie. W Polsce wyciągi linowe nart wodnych działają już w Augustowie (740 m), Lublinie (760 m), Ostródzie (800 m), Wyciąg do nart wodnych w Szczecinku fot. Gmina Szczecinek a w lipcu 2008 zakończono budowę największej w Europie i drugiej na świecie  – 1080 m pętli – w Szczecinku.

W województwie zachodniopomorskim istnieją 3 kluby sportowe narciarstwa wodnego:

a) Szczeciński Klub Nart Wodnych „Ski-Line”,
b) Szczecinecki Klub Wakeboardingu i Narciarstwa Wodnego,
c) Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Wyciąg do nart wodnych w Szczecinku fot. Gmina Szczecinek W Szczecinku znajduje się największy w Polsce, nowo powstały wyciąg do nart wodnych. Ma długość 1080 m, usadowiony jest na 5 masztach. Posiada 9 jednoczesnych zaczepów. Prędkość regulowana jest w sposób płynny i wynosi od 22 km/h (jazda figurowa) do 58 km/h (skoki na skoczni). Cena biletu na wyciąg nart wodnych zawiera jedno okrążenie trasy przejazdu. Jednakże jeśli komuś zdarzy się wywrotka przy starcie istnieje możliwość powtórzenia skoku. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć również różne rodzaje nart wodnych, wakeboard (deska ślizgowa), piankę, banan wodny i narty wodne za motorówką.  Jednocześnie z wyciągu może korzystać maksymalnie 12 osób.

Wyciąg do nart wodnych w Szczecinku fot. Gmina Szczecinek Plaże miejskie w Szczecinku usytuowane są przy ulicy Mickiewicza i Kilińskiego. W sezonie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR. Kąpieliska wyposażone są w sprzęt rekreacyjny. Na plaży przy ulicy Mickiewicza znajdują się pomosty oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Co kilka lat w Szczecinku odbywają się Mistrzostwa Świata, Europy i Polski w narciarstwie wodnym za wyciągiem.

Kontakt:

Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna
Szczecinecki Klub Wakeboardingu i Narciarstwa Wodnego

ul. Mickiewicza 2
78-400 Szczecinek
tel. +48 94 / 374 34 03
fax. +48 94 / 371 42 49
e-mail: sekretariat@szlot.pl
www.szlot.pl

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

ul. Heyki
70-631 Szczecin
te. +48 91 / 462 36 24
fax. +48 91 / 462 36 24
www.ozmwinw.szczecin.pl 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->