Strona główna / Aktywny wypoczynek / Paralotnie

Paralotnie

Paralotniarstwo nad Morzem Bałtyckim fot. Michał Daub Paralotniarstwo to sport dla tych, którzy od zawsze marzyli o lataniu, których do oderwania się od ziemi zainspirowały ptaki. Niektórzy w takim lataniu szukają sporej dawki adrenaliny i mocnych wrażeń, inni zaś – w długich, samodzielnych i samotnych lotach – odpoczywają.

W województwie zachodniopomorskim naprawdę można się oderwać od ziemi i pofruwać! Miejscowi paralotniarze najczęściej polecają wiatry na Wybrzeżu Rewalskim. W okolicach Trzęsacza, na zachód od Rewala, na styku morza i długiego na ponad 20 kilometrów klifu nadmorskiego powstaje wiatr zwany „powietrznym żaglem”. Rozłożysty glajt szybko napełnia się i unosi i za moment czujemy smak morskiej bryzy. Miejsce to jest uważane za jedno z najlepszych dla paralotniarstwa w Polsce. Jest to rozległa łąka do startu, klif idealny do zlotów równoległych i bezpieczne lądowisko na plażowym piasku. Okolica niczego sobie, więc i widoki spod chmur przepiękne.

Dla odważnych i bardziej sprawnych można polecić stary z wyspy Wolin, z okolic Wicka czy z najwyższego wzniesienia polskiego wybrzeża – góry Gosań, tuż za Międzyzdrojami. Ostrzegamy jednak, oba są gęsto zalesione. Choć mówi się często, że ten kto nigdy nie wisiał na drzewie, nie jest prawdziwym paralotniarzem. Dotkniętych bakcylem latania można spotkać także w Charzynie , na południe od Kołobrzegu oraz w okolicach Gryfina i Bornego Sulinowa. Stawiającym pierwsze kroki w przestworzach proponujemy spróbować lotów rekreacyjnych za wyciągarką lub lotów w tandemie z pilotem.

Paralotniarze obecni są także na lotniskach aeroklubów w podkoszalińskim Zegrzu Pomorskim i szczecińskim Dąbiu. Tu także można poskakać ze spadochronem, skorzystać z szybowców czy motolotni. Coraz częściej różnokolorowe skrzydła widać nad zachodniopomorskimi plażami. W Darłówku, Unieściu, Pobierowie i Międzyzdrojach rozwija się parasailing, czyli latanie na uwięzi za motorówką na spadochronie nad falami Bałtyku. Nieźle wieje, nieźle huśta, skok adrenaliny gwarantowany, więc można poczuć się jak w siódmym niebie!

Paralotniarstwo jest zdecydowanie najtańszym sportem lotniczym. Nie wymaga specjalnych zdolności ani dużej siły fizycznej. Cały sprzęt mieści się do dużego plecaka i waży kilkanaście kilogramów. Nadzór nad uprawianiem paralotniarstwa w Polsce sprawuje Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego poprzez Aeroklub Polski.

Kurs na licencję „L” dla początkujących przy sprzyjających warunkach trwa zwykle 1 lub 2 tygodnie. Licencja pozwala na loty przy wietrze od 5 m/s do 10 m/s nad punktem startu i bez wykorzystania prądów wznoszących (czyli tylko loty ślizgowe). Kurs często jest łączony ze szkoleniem H (holowanie na wyciągarce. Po kursie ma się doświadczenie mniej więcej takie jak świeżo upieczony kierowca samochodowy. Aby czuć się pewniej i latać nie tylko w dół trzeba jeszcze kilku miesięcy ćwiczeń i perfekcyjnego opanowania podstawowych manewrów – zakrętów, podejść do lądowania, itd. Dopiero automatyczne ich wykonywanie pozwala utrzymać się w prądzie wznoszącym i unikać kolizji z innymi pilotami.

Dodatkowe informacje można uzyskać w:

1) Aeroklub Bałtycki

78-111 Ustronie Morskie, Bagicz
tel. +48 604 078 879

2) Aeroklub Koszaliński

Lotnisko Zegrze Pomorskie
tel. +48 94 / 316 45 48

3) Aeroklub Szczeciński

ul. Przestrzenna 10
70-800 Szczecin
tel. +48 91 / 461 42 26
fax. +48 91 /461 55 50

4) Stowarzyszenie Lotnicze

ul. Szpitalna 1
78-449 Borne Sulinowo

5) Szkoła Swobodnego Latania Glajt

ul. Młyńska 11/11
78-100 Kołobrzeg
tel. +48 94 / 354 46 01

6) Lotnictwo Ultralekkie Dariusz Łomatko

Wierciszewo gm. Sianów
tel. +48 94 / 342 25 74

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->