Strona główna / Natura / Ogrody / Przelewice

Przelewice

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Ogród Dendrologiczny w Przelewicach został założony w roku 1933 przez Conrada van Borsiga. Jego powierzchnia wynosi około 45 ha, w tym 30 ha zajmuje istniejący ogród z pałacem, ok. 1,6 ha to szkółki, a pozostałe 15 ha jest niedostępne dla zwiedzających.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Pierwszy park przypałacowy w Przelewicach powstał tu po zbudowaniu pałacu, w roku 1814. Kolejni właściciele majątku urządzali park w różnoraki sposób (istniała ty szparagarnia, uprawy sadownicze oraz warzywniki). W latach 1933-38 ówczesny właściciel Conrad von Borsig przekształcił park w ogród dendrologiczny, który został objęty ochroną konserwatorską. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. UMWZP W czasie parcelacji majątku po II wojnie światowej od arboretum oddzielono ok. 10 ha sadów, szkółek i warzywników. Następnie dołączono do niego teren o podobnej powierzchni i tam znajduje się zakładany w latach 2000-2003 skalniak.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Przelewice słyną z niezwykłego Arboretum i wspaniałych, urządzonym w klasycystycznym stylu sal i piwnic. Przybywają tu rzesze turystów, nowożeńcy, biznesmeni i każdy, kto zakochany jest w ciekawej historii pałacu czy barwnych ogrodach.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Botaniczne centrum Badawczo-Wdrożeniowe w Przelewicach dysponuje i zaprasza zarówno do sal konferencyjnych, czytelni z biblioteką, pracowni i laboratoriów, jak i pokojów gościnnych oraz kawiarni. W Botanicznym Centrum Badawczo-Wdrożeniowym można prowadzić kompleksowe badania nad florą, fauną i przyrodą nieożywioną, a także analizy chemiczne roślin, wód i gleb. Linia technologiczna obejmująca laboratorium kultur tkankowych, fitotrony, szklarnie i pola uprawne umożliwia prowadzenie badań nad różnymi technikami rozmnażania roślin.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Dzięki wbudowanej szklarni – mnożarce oraz  laboratorium kultur tkankowych  wzrośnie produkcja materiału  szkółkarskiego. Możliwa będzie także hodowla roślin  ciepłolubnych, szczególnie poszukiwanych przez miłośników przyrody. Od wiosny po jesień gęstwiny lasów ubarwionych kolorami zieleni, czerwieni i brązów, malownicze kwiaty, krzewy, polany czy świątynie dumania i strumyki przeradzają się w prawdziwe rozlewiska to krajobraz ogrodu – niczym pędzlem artysty tworzony, urzeka on nie tylko pięknem, ale i swymi atrakcjami.

W ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach znajdują się ciekawe zbiory, m.in.:

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik a) dawidia chińska,
b) świerk tygrysi,
c) świerk Brewera,
d) świerk Wilsona,
e) klon kosmaty,
f) sosna drobnokwiatowa,
g) bambusy,
h) cedr atlaski,
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik i) mamutowiec olbrzymi,
j) tulejnik amerykański,
k) lepiężnik japoński,
l) rannik zimowy.

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. Robert Stachnik Przelewice 74-210
tel. 91 / 564 30 80
fax. 91 / 579 00 88
e-mail  info@ogrodprzelewice.pl
www.ogrodprzelewice.pl 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->