Strona główna / Natura / Ogrody / Glinna

Glinna

Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. UMWZP Nieopodal Szczecina, na południowo-wschodnim krańcu Puszczy Bukowej, pośród porośniętych zwartymi buczynami wzgórz odnaleźć można Ogród, w którym bez trudu wędrować można w czasie i przestrzeni. To Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Otoczenie rosnących tu rzadkich i ciekawych drzew i krzewów przenosi nas w najodleglejsze zakątki świata dając wyobrażenie o pięknie i ponadczasowej trwałości świata roślin.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. UMWZP Ogród Dendrologiczny albo arboretum to szczególna odmiana ogrodu botanicznego poświęcona drzewom i krzewom. Służy wypełnianiu wielu funkcji – naukowych, edukacyjnych, estetycznych i wypoczynkowych. Ogród Dendrologiczny w Glinnej spełnia je wszystkie, stając się niejednokrotnie kolebką uprawy wielu rzadkich drzew i krzewów w Polsce. Panujący tu bowiem, wyjątkowy mikroklimat w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego tworzą korzystne warunki dla uprawy tych gatunków, które często przemarzają w innych zakątkach Polski. Obiekt jest własnością Lasów Państwowych.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. UMWZP Arboretum proponuje różne formy działalności dydaktycznej, szkoleniowej i edukacyjnej adresowane do: dzieci i młodzieży, studentów, naukowców, nauczycieli, kół zainteresowań, itp. Bogaty zestaw gatunków drzew i krzewów o różnym pokroju, ozdobnych kwiatach i owocach, różnego kształtu liściach i ich jesiennym przebarwieniu, dekoracyjnej korowinie pozwala uczestnikom zajęć na poznawanie różnorodności i piękna roślin. Dla potrzeb prowadzonej tu edukacji powstała ścieżka dydaktyczna „Sekrety drzew”. Z przygotowanej oferty dydaktycznej korzysta rocznie około 12.000 osób.

W ogrodzie można spotkać m.in.:

Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. UMWZP a) najgrubszą w Polsce jodłę grecką,
b) jodły hiszpańskie,
c) kasztany jadalne,
d) skrzydłorzech kaukaski,
e) zimozielone laurowiśnie,
f) metasekwoja chińska,
g) głowocisy,
h) szydlica japońska,
Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. UMWZP i) modrzewik chiński,
j) cedr libański,
k) kielichowce chińskie,
l) papierówka chińska,
ł) zimokwiaty,
m) leszczynowce,
n) dwuskrzydlaki chińskie,
o) kolcosiły,
Ogród Dendrologiczny w Glinnej fot. Czasnojć p) tulipanowiec chiński,
r) stewarcje,
s) jodły olbrzymie i szlachetne,
t) daglezje zielone,
u) choinka kanadyjska,
w) orzesznik,
x) mamutowce
y) cyprys Bakera,
z) ambrowiec amerykański.

Obiekt udostępniany jest zwiedzającym w dniach 15  marca – 31 października.

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 9.00 – 18.00
soboty – niedziele: 10.00 – 19.00

Opłata za wstęp wynosi:

dorośli – 4,00 zł
dzieci i młodzież – 2,00 zł

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

Nadleśnictwo Gryfino
Dział LKP

ul. 1 Maja 4
74-100 Gryfino
tel. 91 / 416 34 42
fax. 91 / 416 34 42
e-mail: edukacja@glinna.pl
www.glinna.pl 

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->