Strona główna / Natura / Ogrody / Hortulus

Hortulus

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. RCIT Koszalin Ogrody Tematyczne „Hortulus” w Dobrzycy to obszerny kompleks zawierający: jedyne Ogrody Tematyczne w Polsce udostępnione do zwiedzania, Szkółkę Roślin Ozdobnych oraz Centrum Ogrodnicze.

Ogrody Tematyczne „Hortulus”

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. UMWZP Udostępnionych do zwiedzania jest 28 różnych ogrodów tematycznych o łącznej powierzchni 4 ha. Pierwsze ogrody powstały w 1993 roku, a ostatnie, jak ogród wodny w stylu Gaudiego w 2009 roku. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad kilkadziesiąt tysięcy gatunków i odmian roślin. Ze względu na wyjątkowo łagodną strefę klimatyczną, w której znajdują się ogrody (łagodne zimy, dużo więcej opadów niż w innych regionach kraju), rosną tu gatunki egzotyczne oraz unikalne w Polsce. Ogrody zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in.: przez Polską Organizację Turystyczną.

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. UMWZP Najbardziej charakterystycznymi ogrodami są: ogród japoński, ogród francuski, rosarium, ogrody zmysłów, w tym wodny, ziołowy, zapachu i cienia. Jako ostatnie powstały: ogród leśny oraz ogród wodny w stylu hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego. Są one doskonałym tłem do fotografii ślubnej lub okolicznościowej. Tematyka ogrodów rozciąga się od rodzimego i pełnego ciepła stylu wiejskiego, przez egzotyczne linie, barwy oraz zapachy ogrodu śródziemnomorskiego, aż po niespotykane i wysublimowane aranżacje ogrodów wodnych, cienia i zapachu.

Ogrody Tematyczne „Hortulus” posiadają wiele ogrodów o tematyce:

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. RCIT Koszalin a) ogród japoński,
b) ogród skalny z wodospadem,
c) ogród francuski,
d) ogród na skarpie – platforma widokowa,
e) ogród leśny,
f) ogród mistyczny,
g) rosarium,
h) ogród biały – romantyczny,
Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. UMWZP i) ogród cienia,
j) ogród purpury i ognia – śródziemnomorski,
k) ogród niebiesko-żółty – romantyczny,
l) ogród pomarańczowo-żółty – wiejski,
ł) ogród pachnący,
m) ogród ziołowy – węzłowy,
n) ogród lila-róż – nowoczesny,
o) ogród Gaudiego,
Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. RCIT Koszalin p) ogród Wodny,
r) ogród ziołowy i byliniarnia,
s) … i z piernika chata,
t) góra Trolli,
u) spa-ogród – toskański,
w) ogród warzywny,
z) ogród kamienny.

Szkółka Roślin Ozdobnych

Szkółka Roślin Ozdobnych oferuje ok. 2300 gatunków, odmian drzew i krzewów liściastych oraz iglastych (w tym świerków i sosen), roślin żywopłotowych, ziół, bylin i pnączy. Produkowane jest tam wiele gatunków egzotycznych. Obszar szkółki wynosi 70 ha.

Dodatkowe informacje oraz ceny usług można uzyskać na stronie internetowej lub telefonicznie:

„Hortulus”

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy fot. UMWZP Dobrzyca 76 (koło Koszalina)
76-038 Dobrzyca
tel. +48 94 319 13 18
fax. +48 94 347 51 02
e-mail: biuro@hortulus.com.pl
www.hortulus.com.pl

Ogrody Tematyczne „Hortulus” czynne są w sezonie letnim od kwietnia do września w godzinach:

dni powszednie: 9.00 – 19.00
niedziele i święta: 10.00 – 18.00

W sezonie zimowym w niedziele i święta nieczynne.
Ogrody Hortulus Spectabilis z wieżą widokową i labiryntem grabowym

Udostępnione do zwiedzania od czerwcu 2014 roku Ogrody Hortulus Spectabilis, to realizowany od 2003 roku autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji.

Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę.

W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nicią DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, w dobrą pogodę na morze, ale przede wszystkim na otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, ogrody „4 pory roku”, ogród zegarów, ogród „kalendarz celtycki”, dające inspirację do przemyśleń na temat przemijania oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, a także ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej, ale także doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi, po którym można się poruszać  z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.

Więcej informacji o Ogrodach Hortulus Spectabilis znajdziecie na stronie internetowej: www.ogrody-labirynt.com.pl oraz na Facebook’owym profilu Ogrody Hortulus Spectabilis.

rpo

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

-->